داغترین-خبر

۲۴ اسد ۱۳۹۸
نویسنده: سمیه ولی زاده

مسئولان صحی هرات از افزایش بیماری کانگو در این ولایت نگران اند


مسئولان صحی در ولایت هرات در سال روان خورشیدی از افزایش شمار مبتلایان بیماری تب خون‌دهنده (کانگو) اظهار نگرانی می‌کنند.

احمد امیرنژاد، مسئول بخش سریلانس و پاسخ دهی امراض در اداره صحت عامه هرات به کلید می‌گوید:«از اول سال روان خورشیدی تا اکنون ۱۰۳ واقعه بیماری تب خون‌دهنده در مراکز صحی هرات ثبت گردیده که از این میان ۶ تن جان باخته‌اند.»

آقا امیرنژاد بیان می‌دارد که در سال گذشته خورشیدی ۸۷ تا ۸۸ واقعه مثبت این بیماری به صحت عامه گزارش شده بود؛ اما در سال روان بیشتر از ۱۰۰ واقعه ثبت شده که این  نشان میدهد در سال روان بیشتر از ۱۳ درصد رقم بیماران تب خون دهنده در هرات افزایش یافته است.

به گفته او، از میان این واقعات ۳۵ تن از مبتلایان به این بیماری زنان و ۳ الی ۴ واقعه هم اطفال زیر سن ۱۵ سال می باشند.

احمد امیرنژاد همچنان اظهار می‌دارد، در جریان سه روز عید سعید قربان ۸ واقعه مبتلا به بیماری تب خون‌دهنده در شفاخانه حوزوی این ولایت ثبت شده است.

وی هم چنان تصریح می‌کند که علایم این بیماری بعد از ۴۸ تا ۷۲ ساعت آشکار می‌شود و به همین دلیل احتمال دارد که شمار مبتلایان به این بیماری در جریان روزهای عید بیشتر از هشت واقعه باشد.

بیماری تب خون دهند از یک نوع کنه‌ی مواشی به انسان منتقل می‌یابد.

این بیماری دارای چهار مرحله مختلف دارد که امکان بهتر تداوی، در مراحل نخستین بیماری است.

داکتر ابراهیم، یک تن از متخصصان صحی در هرات می‌گوید: «از جمله علایم ابتدایی این بیماری سردرد شدید، تب و اسهال بوده که باید بیمار به داکتر مراجعه کند.»

به گفته او، برای جلوگیری از این بیماری باید کنه از بین برده شود.

داکتر ابراهیم هم چنان می افزاید که اداره زراعت و شاروالی باید در قسمت کشتار مواشی و انتقال آنها برنامه منظمی را روی دست گیرند تا از شیوع این مرض جلوگیری شود.

در همین حال سید معصوم سادات مسئول صحت حیوانی ریاست زراعت و مالداری ولایت هرات می‌گوید که این اداره دو برنامه آگاهی دهی و کنترول کنه‌ها را جهت جلوگیری از شیوع بیماری تب خون‌دهنده در فصل‌های بهار و خزان روی دست گرفت شده است.

وی تصریح می‌کند که یک برنامه در فصل بهار در هشت ولسوالی هرات تطبیق گردید.

از سوی هم شماری از شهروندان هرات از مسئولان صحی می‌خواهند که برای جلوگیری از شیوع این بیماری برنامه‌های آگاهی دهی بیشتری را در سطح ولسوالی‌ها راه اندازی نمایند.

این در حالی است که وزارت صحت عامه گفته است که در شش ماه اخیر ۲۹۶ واقعه بیماری تب خون‌دهنده در ولایات هرات و کابل ثبت شده که از این میان ۳۲ تن از اثر این بیماری جان باخته‌اند.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد