اقتصادی

۳۰ جوزا ۱۳۹۸
نویسنده: سمیه ولی زاده

مسئولان اتحادیه مواد نفتی ولایت هرات از واردات تیل بی کیفیت نگران اند


نوید احمد وفا رییس اتحادیه مواد نفتی ولایت هرات می گوید که فساد اداری، بوروکراسی و نبود سیستم دقیق و معیاری از چالش های اساسی در تجارت مواد نفتی می باشد که سبب شده است تا برخی از تاجران مواد نفتی بی کفیت را وارد بازار نمایند.

آقای وفا همچنان عملکرد نهادهای مربوط را جهت کنترول کیفیت مواد نفتی ضعیف دانسته و می افزاید که اتحادیه مواد نفتی هرات این چالش ها را بارها با مقام های حکومتی در میان گذاشته است.

کنترول کیفیت مواد نفتی از طریق بنادر تجارتی هرات از وظایف اساسی اداره نورم و استندرد بود؛ اما اکنون محمد آصف علیزی رییس اداره مواد نفتی هرات می گوید که از سه ماه به اینسو صلاحیت کنترول کیفیت تیل به ریاست مواد نفتی و اداره تنظیم مواد نفتی سپرده شده است.

او هم چنان اطمینان می دهد که هم اکنون مواد نفتی بی کیفیت وارد هرات نمی شود.

به گفته او، در سال روان خورشیدی از واردات نزدیک به ۱۳۰ تانکر تیل بی کفیت نیز جلوگیری شده است.

با این حال شماری ازاعضای شورای ولایتی هرات وجود فساد اداری را در گمرکات و بنادر تجارتی عامل اصلی واردات مواد نفتی بی کیفیت عنوان نموده و می افزایند که وجود فساد اداری در بنادر فرصت را برای گروه های مافیایی مساعد ساخته است.

در همین حال، شماری از شهروندان هرات از واردات تیل بی کیفیت ابراز نگرانی نموده و می گویند که بیشتر پمپ استیشن ها، تیل بی کیفیت را به مردم به فروش می رسانند که سبب خراب شدن وسایط نقلیه شان شده است.

آنان فساد اداری و کم توجهی مقام های حکومتی را از دلایل اصلی واردات مواد نفتی بی کیفیت قلمداد نموده و از اداره های مربوط خواهان جلوگیری مواد سوختی بی کیفیت شدند.

گفتني است در حال حاضر صدها تن گاز مايع و مواد نفتي از کشورهای ایران و ترکمنستان وارد هرات می شود.

پیش از این نیز واردات مواد نفتي و گاز مايع با كيفيت پايين، بارها انتقاد باشنده گان هرات را به همراه داشته است.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد