خبرهای داخلی

1700
۲۹ حوت ۱۳۹۵
نویسنده: نوریه نزهت نادری

مرکز خبرنگاران افغانستان:خشونت علیه خبرنگاران در کشور کاهش یافته است

مرکز خبرنگاران افغانستان میگوید:”در سال جاری خورشیدی میزان خشونت علیه خبرنگاران در کشور کاهش یافته است.
در گزارش این نهاد آمده است که در سال روان خورشیدی ۹۵ رویداد خشونت علیه خبرنگاران که در برگیرنده موارد،توهین،تهدید،فشار،و یا حمله و اعمال تخریب کارانه در برابر تاسیسات رسانه‌ای بوده است ثبت این مرکز شده که نسبت به سال پار خورشیدی،کاهش قابل ملاحظه‌ای را نشان می دهد”.
بر اساس گزارش این نهاد،در سال جاری خورشیدی هفت خبرنگار و کارمند رسانه‌ای کشته شده اند که نظر به سال گذشته سه مورد کاهش را نشان می دهد.
در این گزارش آمده است که در این سال،هشت خبرنگار و فعال رسانه‌ای زخم برداشته،سه خبرنگار به گونه مؤقت زندانی شده و ۴۰ خبرنگار مورد لت و کوب قرار گرفته اند.
بر اساس یافته‌های مرکز خبرنگاران افغانستان،در سال روان خورشیدی،پنج مورد حمله مسلحانه و بم گذاری بالای تاسیسات رسانه‌ای در کشور انجام شده و ۳۲ مورد تهدید به مرگ و اعمال فشار مسقیم برفعالیت رسانه‌ها و خبرنگاران به جهت سانسور صورت گرفته است.
مرکز خبرنگاران افغانستان،می گوید که عامل شش مورد قتل و چهار مورد مجروهیتِ خبرنگاران،گروه طالبان بوده و اما مسئولیت یک مورد قتل و چهار مورد مجروهیت هم بر میگردد به افراد مسلح ناشناس!
از سوی دیگر عبدالله‌عبدالله  رییس اجرایی حکومت وحدت‌ملی در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت از روز خبرنگار از سوی این  مرکز در کابل دایر شده بود می گوید:”باید به قضایای خشونت در برابر خبرنگاران رسیده‌گی شود.
بر اساس این گزارش،۵۸ درصد رویدادهای خشونت علیه خبرنگاران از سوی دولت مشمول مقام‌های ارشد دولتی،سایر کارمندان مُلکی ونظامی،۱۹ درصد از سوی افراد ناشناس،۱۲ درصد ازسوی مردم و زورمندان عمدتاً مسلح،و یازده درصد دیگر نیز از سوی طالبان اِعمال شده است.
موجودیت نا امنی‌ها،عدم دسترسی به اطلاعات،نبود مصوونیت کاری،امتیازات اندک و تبعیض،از میان موارد چالش‌زا در برابر خبرنگران در کشور عنوان شده است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد