خبرهای داخلی

710
۱۸ قوس ۱۳۹۶
نویسنده: الیاس ابدالی

مرکز تشخیص و درمان امراض سرطانی با هزینه ۲۷ میلیون دالر در کابل ساخته می‌شود

مرکز تشخیص و درمان امراض سرطانی به کمک سازمان بین‌الملی انرژی اتمی با هزینۀ ۲۷ میلیون دالر در کابل ساخته می شود. ساخته می‌شود.

بر بنیاد اظهارات مسوولان، این مرکز به سراسر افغانستان توسعه داده می‌شود و همۀ باشند‌گان کشور خدمات ارایه خواهد کرد.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی کشور امروز (شنبه، ۱۸ قوس) سنگ تهداب نخستین مرکز تشخیص و درمان امراض سرطانی را در شفاخانۀ تدریسی علی‌آباد پوهنتون کابل گذاشت.

آقای عبدالله گفت که با بهره‌برداری مرکز تشخیص و تداوی امراض سرطانی، بخش کلانی از مشکلات شهروندان کشور که متأسفانه در کشورهای منطقه و جهان سرگردان هستند، مرفوع خواهد شد.

به نقل از خبرنامه ریاست اجرایی، عبدالله در مراسم افتتاحیۀ تهداب‌گذاری این مرکز در پوهنتون طبی کابل گفت که پس از چند دهه ناآرامی و انقطاع طولانی، این مرکز که در گذشته هم فعال بوده، بار دیگر گشوده می‌شود.

او افزود که در سال ۲۰۰۴ میلادی در بارۀ تجهیز و آماده‌سازی این مرکز با رئیس سازمان انرژی و اتمی به توافق رسیدیم؛ اما به دلایلی کار ساخت‌وساز و تجهیز مرکز تا کنون به تعویق افتیده بود.

رییس اجرایی کشور به مسوولان هدایت داد که در تسریع کار ساخت‌وساز و تجهیز مرکز تشخیص و تداوی سرطان بکوشند و اجازه ندهند باردیگر کار آماده‌سازی این مرکز با تأخیر روبرو گردد.

در ادامه، نجیب‌الله خواجه عمری، وزیر تحصیلات عالی گفت که تهداب‌گذاری این مرکز نشان می‌دهد که نهادهای اکادمیک و تحصیلات عالی افغانستان ظرفیت و توانایی خوبی در بخش صحی دارند.

وزیر تحصیلات عالی افزود که با افتتاح این مرکز مشکل هزاران شهروند دچار بیماری سرطان تا اندازه‌یی مرفوع خواهد شد.

آقای خواجه‌عمری تأکید کرد که نهادهای اکادمیک و پوهنتون های افغانستان باید با معیارهای منطقه‌ای و جهانی برابر شوند در غیر آن از کاروان پیشرفت باز خواهیم ماند و به اهداف‌مان نخواهیم رسید.

 براساس بررسی‌های اتاق تجارت و صنایع، به طور میانگین روزانه هزار افغان برای مداوا به کشورهای دیگر سفر می‌کنند و بنابر تخمین‌ها، روزانه دو میلیون دالر  از این طریق از افغانستان خارج می‌شود.

 

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد