اجتماعی

356
۲۹ حمل ۱۳۹۷
نویسنده: اسحق اکرمی

مردم بامیان از کم‎کاری نهادهای عدلی و قضایی این ولایت شاکی هستند

شماری از باشندگان بامیان، از رسیدگی نشدن به دعواهای حقوقی شان در نهاد‎های عدلی و قضایی این ولایت شکایت دارند و می‎گویند که به مشکلات و دوسیه‎های شان در این نهادها رسیدگی صورت نمی‎گیرد.
سلطان بیک، یکی از زنان کهن‎سال در مرکز بامیان، مدعی است که او مدت پانزده سال است که یک دعوای حقوقی دارد ولی در طول این مدت به دعوایش در محاکم این ولایت رسیدگی صورت نگرفته است.
او با انتقاد از حکومت می‎گوید که در صورت عدم رسیدگی به دوسیه حقوقی‎اش، همراه با خانواده خود ولایت بامیان را ترک خواهد کرد.
اما مسوولان در نهادهای عدلی و قضایی بامیان، از رسیدگی به دوسیه‎ها و قضایای حقوقی مردم در زمان معین آن در این نهادها خبر می‎دهند.
غوث‎الدین طاهری، رییس محکمه استیناف بامیان، می‎گوید که روند رسیدگی به قضایای حقوقی و جرمی در محاکم بامیان خیلی خوب است و هیچ‎گونه مشکلی در این راستا وجود ندارد.
وی همزمان به کلید گفت که در محاکم ابتدائیه و استیناف ولایت بامیان قاضی زن وجود ندارد و این یک مشکل جدی فراروی زنان در این ولایت است.
بامیان دارای هشت ولسوالی است که در تمام ولسوالی‎های آن، نهادهای عدلی و قضایی فعال هستند.
با این حال، ابراهیم تولا، یکی از فعالان مدنی در بامیان، نهادهای عدلی و قضایی در این ولایت را آلوده به فساد می‎داند و می‎گوید که این نهادها بیشتر زیر تأثیر افراد زورمند محلی قرار دارند.
اما سلمانعلی سروش، رییس سارنوالی بامیان، با رد این اتهامات می‎گوید که روند رسیدگی به قضایا و دعاوی حقوقی مردم در محاکم این ولایت کاملاً شفاف است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد