خبرهای داخلی

253
۴ دلو ۱۳۹۷
نویسنده: خیرالدین رحمانی

مذاکرات صلح قطر و توافقات تازه میان دو طرف


چهارمین دور نشست نمایندگان طالبان و امریکا در دوحه پایتخت قطر در مورد مذاکرات صلح این گروه با حکومت افغانستان احتمالا امروز پایان یابد.
با آنکه تاکنون جزییات دقیق این مذاکرات روشن نیست؛ اما منابعی از میان گروه طالبان به رسانه ها گفته اند که این گروه خواست های مشخصی را در این دور مذاکرات مطرح کرده اند.
به نقل از این منابع، مشخص ساختن زمان دقیق خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، بیرون ساختن اسامی رهبران طالبان از فهرست سیاه، رهایی زندانیان طالب از زندان های حکومت افغانستان و به رسمیت شناختن دفتر سیاسی طالبان در قطر از مهم ترین خواست های این گروه از ایالات متحده امریکا است.
در همین حال به نقل از رسانه های پاکستانی در چهارمین روز این دور مذاکرات دو طرف به توافقاتی دست یافته اند و احتمالا این توافقات نهایی شود.
رسانه های پاکستانی گزارش داده اند که خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان و عدم استفاده گروه طالبان ازخاک افغانستان به عنوان پایگاه حملات این گروه به متحدان ایالات متحده از جمله توافقات نهایی دو طرف است.
گفته می شود در این مذاکرات به نمایندگی از گروه طالبان ۸ تن به رهبری شیرمحمد عباس استانکزی شرکت کرده اند و ازجانب امریکا نیز یک هیات یازده نفری در این نشست حضور دارند.
دور چهارم مذاکرات صلح بین نمایندگان طالبان و امریکا پس از دو بار به تعویق افتادن روز دوشنبه در شهر دوحه پایتخت قطر آغاز شد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد