غرب

50
۲۴ حوت ۱۳۸۹
نویسنده:

مخالفت اسماعیل خان با ایجاد پایگاه نظامی امریکا

اسماعیل خان وزیری انرژی و آب و یکتن از قوماندانان سابق جهادی در غرب افغانستان از مردم هرات خواست تا در لویه جرگهء که قرار است پیرامون ایجاد پایگاه های نیروهای خارجی درکشور تدویر یابد، کسانی را انتخاب کنند که با موجودیت این پایگاه ها مخالف هستند.

وی این مطلب را روز سه شنبه در مراسم تجلیل از سی و دومین سالروز قیام ۲۴ حوت سال ۱۳۵۷ در هرات اظهار داشت.

وی از طالبان و تمامی گروه های درگیر در کشور خواست تا دست از خشونت بردارند و با پیوستن به حکومت افغانستان شرایط ایجاد پایگاه های نیروهای خارجی را در کشور فراهم نکنند.

به گزارش خبرنگار کلید از هرات، اسماعیل خان همچنان گفت، سرزمین افغانستان می تواند توسط خود افغانها آباد شود، نه نیروهای خارجی.

او همچنان گفت، ما از تمام طالبان و دوستان خود که در گوشه و کنار مصروف به نبرد با دولت هستند، می خواهم که بیشتر باعث بقای نیروهای خارجی در کشور نگردند.

از سالروز قیام ۲۴ حوت سال ۱۳۵۷ هجری شمسی در هرات که باعث کشته شدن چندین تن از باشند گان ولایت هرات شد، همه ساله با حضور هزاران تن از مردم و مقامات محلی این ولایت در مزار شهدای گمنام شهر هرات  تجلیل می شود.

به گفتهء ساکنان هرات، سی و دوسال قبل در چنین روزی هزاران تن از باشنده گان شهر هرات و ولسوالی های این ولایت در حالی که بیل، چوب و سنگ در دست داشتند علیه حکومت وقت دست به قیام زدند.

به گزارش خبرنگار کلید، این افراد می گویند:” در آن روز بیست و چهار هزار نفر جان های خویش را بر اثر شلیک های تانک ها و طیارات دولت وقت از دست دادند.

با این حال در حالی از سالروز قیام ۲۴ حوت در ولایت هرات تجلیل می شود که اکثر خانواده های شهدا هنوز هم در وضعیت نا مناسبی به سر می برند.

کارشناسان می گویند، طی چند سال گذشته دولت مرکزی توجه جدی به خانواده های شهدا و معلولین نداشته است.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد