فرهنگ و هنر

1432
۱۹ جدی ۱۳۹۶
نویسنده: سمیه ولی زاده

محصل نخبه ۲۰۱۷ هند


مرضیه رها رحمانیار، محصل افغان، برنده جایزه محصل نخبه سال ۲۰۱۷ هند شد. او این جایزه را طی یک برنامه رقابتی که میان محصلان ۱۰۰ کشور در هند برگزار شده بود، به دست آورد. مقام‎های هندی، این جایزه را یک دستاورد بزرگ برای خانم راهمانیار و نیز مایه اعتبار و افتخار برای پوهنتون بین‎المللی سیمبایسس توصیف کرده‎اند. 

مرضیه رها رحمانیار یک تن از فعالان حقوق زن در هرات است. او در لیسه گوهرشاد هرات درس خوانده است. در سال ۱۳۸۹ با کسب ۹۹ درصد نمره از این مکتب فارع شده است. او در سال ۱۳۹۰ در رشته جامعه‎شناسی وارد پوهنتون هرات شد و سرانجام با کسب ۹۵ درصد نمره در مقطع لیسانس از این پوهنتون فراغت حاصل کرد.

خانم رحمانیار همزمان با تحصیل در پوهنتون هرات، به فعالیت‎های مدنی و رضاکارانه برای مبارزه با خشونت در برابر زنان و دادخواهی برای قربانیان خشونت نیز مشغول بوده است. او در همین دوره با یکی از هم‎صنفی‎هایش ازدواج و در سال ۱۳۹۵ غرض ادامه تحصیل راهی هند شد. خانم رها فعلاً در رشته مطالعات زنان در یکی از پوهنتون‎های شهر پونه مصروف تحصیل است.

قابل یادآوری است که در روز تفویض جایزه به خانم رحمانیار، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان نیز در هند حضور داشت. او مقام نخست این رقابت را که محصلان ۱۰۰ کشور در آن شرکت کرده بودند، به خانم رحمانیار تبریک و شادباش عرض کرد.

برنامه رقابتی میان محصلان نخبه از سوی پوهنتون بین‌المللی سیمبایسس در میان محصلانی که نمرات بالا داشته باشند، برگزار می‎‌شود و برای محصلان برتر جوایز نقدی و غیرنقدی اهدا می‌کند. در برنامه رقابتی امسال میلادی، محصلان زیادی از کشورهای مختلف که هر کدام در مقاطع دکتورا و ماستری در هند در حال تحصیل هستند، شرکت داشتند. خانم رحمانیار با عبور موفقانه از تمام مراحل این برنامه چهار مرحله‎یی سرانجام به جایگاه نخست این رقابت رسید.

مرضیه رها رحمانیار، محصل نخبه ۲۰۱۷ در میان محصلان خارجی در هند، هنگام به دست آوردن جایزه گفت که بسیار خوشحال است به عنوان یک دختر افغان برنده این جایزه شده است. او همچنان تعهد سپرد که تلاش می‎کند به حیث یک عضو از خانه مشترک جهان تمام مسوولیت‎هایش را به خوبی ادا کرده و جهان را به یک مکان بهتر برای زندگی تمام انسان‎ها، به‎ویژه زنان، تبدیل کند. وی در حالی که می‎گفت: “زنده باد افغانستان و زنده باد دوستی افغان – هند”، از طرف شرکت‎کنندگان محفل مورد تشویق قرار می‎گرفت.

همچنان مرضیه رها رحمانیار از همکاری و حمایت‎ خانواده و شوهرش سپاس‎گزاری کرد و اعلام داشت که شوهر و خانواده‎اش پشتوانه‎های اصلی او برای رسیدن به این مقام هستند. وی افزود: “من و شوهرم برای ارتقای درجه تحصیل خود تصمیم گرفتیم که به جای برگزاری محفل عروسی و مصارف اضافی دیگر محافل، پول خود را صرف دوران ماستری خود کنیم.” این خانم در آینده می‎خواهد که در رقابت‎های علمی بیشتری اشتراک کند تا بتواند به کشورهای جهان نشان دهد که زنان افغان هم می‎توانند در اثر کوشش و تلاش شایسته تقدیر واقع شوند.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد