اجتماعی

1065
۷ حوت ۱۳۹۵
نویسنده: سمیه ولی‌زاده

مافیای مهارگسیخته زمین

مسوولان در ولسوالی انجیل هرات از غصب هزاران جریب زمین و ساخت شهرک‎های غیرمعیاری در این ولسوالی خبر می‎دهند. این مسوولان تأکید دارند که این زمین‎ها توسط زورمندان غصب شده و بالای آن شهرک‎های غیرمعیاری ساخته شده است. نقیب آروین، ولسوال انجیل هرات، در یک مصاحبه اختصاصی به کلید گفت در حال حاضر بیش از ۱۰ شهرک معیاری و غیرمعیاری در مربوطات ولسوالی انجیل اعمار شده است. آروین تأکید دارد که این شهرک‎ها، قباله شرعی ندارد و بدون هماهنگی با ریاست شهرسازی هرات ساخته شده است.
فریدون سروری، رییس شهرسازی هرات، ساخت و سازهای غیرمعیاری در ولسوالی انجیل را تأیید کرد و گفت که بررسی‎های این اداره نشان می‎دهد ۳۰ مجتمع غیرمعیاری در حومه ولسوالی‎های انجیل، گــذره و کـرخ هــرات سـاختــه شـده و اسناد ملکیت آن‎ها غیرقانونی می‎باشد. به گفته فریدون سروری، اداره شهرسازی برای رسیدگی به این مشکل، نتایج تحقیقات خود را به اداره محلی و څارنوالی هرات نیز شریک ساخته است.
رییس اداره شهرسازی هرات همچنان خاطرنشان ساخت که در ولایت هرات ۸ شهرک براساس مجوز رسمی ساخته شده و سایر ساخت و سازها به صورت خودسرانه انجام شده است. فریدون سروری علاوه کرد که ۹۵ درصد ساخت و سازها در هرات غیرمعیاری می‎باشد.
در همین حال، غلام غوث نیک‎بین، معاون اداره شاروالی هرات، ساخت و سازهای خودسرانه در برخی مناطق این ولایت را تأیید می‎کند. نیک‎بین تأکید دارد که اکثر ساختمان‎های رهایشی و تجارتی در نواحی ششم، هفتم، هشتم، نهم، یازدهم، چهاردهم و پانزدهم شهر هرات، بدون در نظر داشت نقشه اداره شاروالی ساخته شده است. معاون اداره شاروالی هرات افزود برای جلوگیری از ساخت و سازهای خودسرانه و غیرقانونی، بررسی‎ها جریان دارد و به زودی به منظور حل این چالش اقدام خواهد شد.
با این وجود، مسوولان اداره محلی هرات از عزم جدی این اداره برای پس‎گیری زمین‎های غصب شده در این ولایت سخن می‎زنند. جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، به کلید گفت که اداره محلی این ولایت تاکنون هزاران جریب زمین غصب شده را به همکاری ادارات عدلی و قضایی در ساحات مختلف از نزد غاصبان زمین پس گرفته است. فرهاد همچنان تأکید داشت که تلاش می‎شود تا جلو ساخت و سازهای خودسرانه در هرات گرفته شود و به جای آن مردم به ساخت و سازهای قانونی و استندرد ترغیب شوند.
از سـویـی هـم، شمـاری از اعضای شورای ولایتی و شهروندان هرات، می‎گویند که زیاد مطمئن نیستند تا زمین‎های غصب شده از چنگ زورمندان و غاصبان زمین بیرون آورده شده و نیز ساخت و سازها به دلیل فساد اداری در نهادهای دولتی، معیاری شود. به گفته آن‎ها، فساد اداری در نهادهای عدلی و قضایی و سایر ادارات و همچنان مداخله زورمندان و متنفذان قومی در امور این نهادها، باعث شده تا طرح بازپس‎گرفتن زمین‎های غصب شده با چالش مواجه شود و در کنار آن روند ساخت و سازهای غیرقانونـی و خــودسرانه کماکان ادامه یابد. آن‎ها می‎گویند بـرای جـلـوگیــری از ادامه ساخت و سازهای غیرقانونی و غیرمعیاری، بهترین کار آن است تا ماسترپلان شهری با جدیت و قاطعیت از سوی دولت پیگیری شود و بدون تعلل و وقت‎کشی عملی و اجرا شود.
هـرات یـکی از شـهرهــای بـزرگ کـشـور اسـت کــه طی یک و نیم دهه گذشته شاهد ساخت و ســازهای زیــادی بـوده است. با ایــن حــال، سـاخت و سازهای غیرقانونی و غیرمعیاری از عمده‎ترین مشکلات این شهر است که از گذشته‎ها تاکنون جریان دارد ولی دولت قادر به جلوگیری آن است. اکنون دیده شود که آیا مسوولان امور قادر خواهند شد تا مانع ساخت و سازهای غیرقانونی و خودسرانه در این ولایت شود یا خیر؛ پرسشی که پاسخ آن به چگونگی اقدامات و عملکرد این نهادها در آینده وابسته است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد