تجارت

116
۱۵ حوت ۱۳۸۹
نویسنده:

قالین افغانی در مقام اول نمایشگاهء دبی

قالین های دست بافت افغانی در نمایشگاه بین المللی امارات متحده که در شهر دوبی راه اندازی گردیده بود، مدال عقاب طلایی را از خود ساخت.

قالین دست بافت افغانی این جایزه را در رقابت با صنایع دستی حدود ۱۲۰ شرکت کننده از کشورهای مختلف جهان بدست آورده است.

محمد قربان حقجو رئیس عامل اتاق های تجارت و صنایع افغانستان روز شنبه در کابل در مراسمی به مناسبت تجلیل از تحصیل این جایزه توسط قالین افغانی، گفت که قالین های افغانی هویت افغانستان است و باید از آن حمایت های جدی صورت  گیرد.

قالین یکی از مشهور ترین صنایع دستی افغانستان در سطح جهان می باشد که در بازارهای منطقه و جهان از جایگاه خاصی برخوردار  بوده است.

در جریان سالهای جنگ، بدلیل آواره شدن تعدادی زیادی از قالین بافان افغان به پاکستان، اکنون قالین های افغانی با مارک پاکستان به بازارهای جهانی عرضه می شوند.

حتی قالین هایی که در افغانستان تولید می شوند نیز بدلیل نبود ا مکانات پروسس چون  قیچی و شست، به پاکستان منتقل شده و پس از پروسس با مارک پاکستان به بازارهای بین المللی صادر می شوند.

بتازگی شماری از شرکت های تولید قالین، کارخانه های پروسس و شست و برش را فعال کرده اند تا از این پس قالین افغان را با نام و مارک افغانستان صادر کنند.

تحصیل مقام اول در نمایشگان بین المللی صنایع دستی دبی، توسط قالین افغانستان باعث می گردد تا قالین بافان و تولید کنندگان قالین در افغانستان بیشتر تشویق گردند.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد