صدای آسیا

211
۱۰ جوزا ۱۳۹۳

فلیپین؛ خطرناک ‏ترین محل برای زیست ‏شناسان


فلیپین به عنوان یکی از کشورهای خیلی خطرناک برای کارکنان بخش محیط زیست در قاره آسیا شناخته می‏ شود. این برداشت به اساس گزارش جدیدی به وجود آمده است که اخیراً توسط مشاهدین سازمان جهانی “گلوبل واچ داگ” به نشر رسیده است. طبق این گزارش، در جریان سال ۲۰۱۲ به تعداد ۷۷ تن از فعالان محیط زیست در فلیپین کشته شده‏ اند.
با این وجود، ۲۵ سال می‏شود که خانم “گرتهی مایو– اندا” حقوق‏دان فلیپینی به صورت خستگی‏ ناپذیر در بخش حفاظت از محیط زیست کار و فعالیت می‏نماید. ” گرتهی مایو – اندا” که بعضی اوقات وی را به نام قهرمان جنگلات نیز یاد می‏کنند، در سال ۱۹۹۰ میلادی، نهادی را تحت عنوان “مرکز مساعدت حقوقی محیط زیستی” بنا نهاد که وظیفه آن جلوگیری از تخریب محیط زیست و معرفی خاطی‏ ها به محاکم می ‏باشد. “گرتهی مایو– اندا” در مورد می‏گوید: “فکر می‏کردم که ایجاد یک گروه قانونی محیط زیستی مردم ‏پسند که از طریق آن بتوانم دانش و مهارت ‏های خود را در جهت کمک به جوامع فقیر و حاشیه ‏نشین به کار اندازم، عمل به جا و خوبی خواهد بود.”
اعضای این گروه، ده‏ ها مورد فعالیت‏ های غیرقانونی از قبیل ماهی ‏گیری‏ های غیر مجاز، قطع جنگلات و کاوش غیرقانونی معادن را ثبت نموده‏اند. “مایو سیندا” در قسمت مشکلات موجود می‏گوید: “برای فعلاً مشکل عمده، فعالیت در بخش معادن و زغال است که دست اندرکاران آن را احزابی تشکیل داده ‏اند که از لحاظ اقتصادی و سیاسی خیلی قدرت داشته و با بدنه ‏های بلند پایه‏ حکومتی دارای روابط می ‏باشند. ایشان با استفاده از ظرفیت‏ های مالی خویش وکلا و قانون‏ دانان را استخدام نموده و در نتیجه آن می ‏توانند تعدادی از جوامع را علیه ما به کار گیرند.”
در سال ۲۰۱۱ میلادی یکی از دوستان “گرتهی مایو– اندا” به نام “گیری اورتیگا” که یک خبرنگار بود و در بخش جلوگیری از کاوش معادن نیز فعالیت داشته، به قتل رسیده است. تعدادی عقیده دارند که خانم نامبرده به خاطر مبارزه ‏اش در مقابل یک کمپنی بزرگ معادن در ساحه کشته شده است. طبق گزارش سازمان بین‏المللی ” گلوبل واچ داگ”، میان سال‏ های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ به تعداد ۷۷ فعال محیط زیست مانند آقای “گری اورتیگا” کشته شده‏ اند. به همین دلیل، فلیپین به عنوان یکی از کشورهای خیلی خطرناک برای کارکنان بخش محیط زیست در قاره آسیا شناخته می‏شود.
“گرتهی مایو– اندا” ادامه می‏دهد: “این قتل‏ ها پیامد خیلی بدی داشته و می‏تواند تأثیرات ناگواری بالای فعالیت محیط زیست و محیط زیست ‏شناسان داشته باشد. اگر شما یک چوکات قانونی و حقوقی را به منظور تأمین حقوق بشری افراد و تأمین عدالت اجتماعی به منظور مساعدت به افراد فقیر ایجاد نمایید، در خواهید یافت که چه کار مثبت و مؤثری را در پیش گرفته‏ اید.”
ایالت “په له وان” جایی که خانم “گرتهی مایو– اندا” در آن فعالیت دارد، از لحاظ ایکولوژیکی آخرین قلمرو مرزی فلیپین است. به باور “یونسکو”، این ایالت دارای ماهی، جنگلات و منابع معدنی و منرالی خیلی غنی می ‏باشد. این اوصاف باعث شده که ایالت “په له وان” در مرکز توجه فعالین محیط زیست مانند خانم “سیتهیا سوما گی سی” قرار گیرد. وی با اظهار این که در مسیر مبارزات خویش تشویشی ندارد، می ‏افزاید: ” آیا قرار نیست ما یک زندگی بدون ترس و وحشت داشته باشیم؟ این طبیعت ذاتی من است که زندگی بدون تشویش داشته و از مرگ هم باکی نداشته باشم؛ چون در همه حال انسان ‏ها یک روزی می‏ میرند. به نظر من، هر کسی به خاطر یک هدف و مرام زندگی می ‏نماید. زندگی من مانند یک معما است و برای رسیدن به اهداف و مرام ‏های بزرگ خویش کار و فعالیت می ‏کنم.”
“سیتهیا” که در حال حاضر در بخش معادن زغال سنگ کار می ‏کند و با متخلفین در مبارزه و کشمکش می‏باشد، مصمم است بدون ترس به فعالیت‏ هایش ادامه دهد:” از وقتی به کمک و همکاری من نیاز بوده است، در صحنه حضور مثبت داشته و تا هنگامی که شهر “په له وان” در معرض خطر قرار داشته باشد مبارزه خواهم کرد.”
از جانب دیگر، خانم “گرتهی مایو- اندا” می‏گوید با یک سیستم قانونی که در مقابل فساد کاری از پیش نبرده و سبب ادامه سوء استفاده از محیط زیست گردد، بدون شک فعالین و متخصصین محیط زیست، به دست افراد خاطی، متخلف و محو کننده جنگلات که از فرهنگ معافیت لذت می ‏برند، کشته خواهند شد: “در حال حاضر، قانونی وجود دارد که کافی نیست، باید قوانین خوب و مؤثر ایجاد نمود و در تطبیق آن کوشید، البته برای رسیدن به این هدف باید تعهد و نیت سیاسی وجود داشته باشد. اگر مقامات محلی و کارکنان حکومت مرکزی هر دو به فساد آعشته باشند، به زودی از جانب متخلفین تطمیع شده و در جلوگیری از ویرانی محیط زیست کاری نخواهند کرد.”

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد