خبرهای داخلی

293
۱۹ حوت ۱۳۹۷
نویسنده: اسحاق اکرمی

فعالان مدنی بامیان: عاملان تخریب مجسمه های بودا باید مجازات شوند


شماری از فعالان مدنی و باستان شناسان در بامیان، از حکومت و نهاد های بین المللی خواهان شناسائی و مجازات عاملان تخریب مجسمه های بودا شدند.
ربابه رضائی، فعال مدنی و فرهنگی در بامیان می گوید که گروه طالبان با تخریب این مجسمه ها هویت و ارزش های بشری را نابود ساخته که بزرگترین خیانت برای میراث های فرهنگی می باشد.
از سوی هم، حمید جلیا مسوول حفظ و مراقبت از میراث های فرهنگی بامیان می گوید که وضعیت ساحات تاریخی بامیان در معرض تهدید قرار دارد و باید بیشتر توجه صورت گرفته و مورد حفاظت و مرمت قرار گیرد.
گفتنی است که هشت ساحه بامیان مانند مجسمه های تخریب شده صلصال و شهمامه، شهرهای غلغله و ضحاک، دره غمی، قلعه کافری در سال ۲۰۰۳ میلادی در لیست خطر میراث های فرهنگی جهان ثبت شده است.
مجسمه های صلصل و شهمامه ۱۸ سال پیش به تاریخ ۱۱ مارچ از سوی گروه طالبان به فرمان ملا محمد عمر رهبر این گروه، تخریب و کاملآ نابود شد.
قدامت این مجسمه های بامیان که به قرن ۳ الی ۵ میلادی و دوره بودائی در این ولایت بر می گردد ارتفاع مجسمه صلصال ۵۳ متر و ارتقاع مجسمه شهمامه ۳۵ متر می باشد که در شمال مرکز بامیان و در دل کوه موقعیت دارد.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد