اجتماعی

۲۳ اسد ۱۳۹۸
نویسنده: اسحاق اکرمی

فصل گرما و شوق گردشگری در بامیان


همه ساله در فصل تابستان و گرم شدن هوا تعداد بازدید کنندگان از پارک ملی بند امیر افزایش می یابد.

باشندگان ولایت های مختلف کشور و بعضا گردشگران خارجی برای دیدن از مناظر طبیعی بند امیر به ولایت بامیان سفر می کنند.

مقام های محلی ولایت بامیان از افزایش گردشگران و بازدیدکننده ها در روز های عید و ایام رخصتی در پارک ملی بند امیر ابراز خرسندی می نمانید.

اسلم جوادی رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ بامیان به کلید می گوید:« تابستان مشهور به فصل توریست در بامیان است و در یک هفته گذشته بیش از ۵۰ هزار نفر از بندامیر دیدن نموده اند که روزانه ۵ الی ۱۵ هزار نفر گردشگر به بامیان سفر می کنند.»

بندامیر در ولسوالی یکه و لنگ و به فاصله ۷۵ کیلومتری غرب مرکز بامیان موقعیت دارد که بخاطر مناظر زیبائی طبیعی، جهیل های قشنک و مکان امن برای دختران و زنان سبب شده است که سالانه ده ها هزار نفر از این مکان بازدید نماید.

مریم شهزاد یکی از بازدیدکننده های که از کابل به بامیان آمده می گوید:« بندامیر بهترین جای دنیا است و واقعآ لذت بخش است، در این ساحه انسان احساس متفاوت دارد، امنیت، مهمانوازی، خوبی و خوشی را در بامیان احساس می کنیم.»

بامیان یکی از ولایات امن افغانستان می باشد و بخاطر داشتن ده ها آبدات تاریخی، مناظر زیبائی طبیعی، موجودیت حیوانات و پرنده گان مختلف، مشهور به مرکز گردشگری و توریستی افغانستان است.

به اساس آمار ها در سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷خورشیدی در حدود ۴۰۰ هزار نفر از این ساحه و از بامیان دیدن نموده بود و بیش از چهار میلیارد افغانی عاید ناخالص بدست آمده بود.

نجف یکی از بازدیدکننده ها که از مزار شریف به بند امیر همرای دوستانش آمده می گوید:«‌ من آببازی نمودم و تمام گرمی مزار از بین رفت و خیلی احساس آرامش دارم و فکر می کنم که در بهشت روی زمینم، ولی بخاطر ترس از گروه طالبان و نا امنی راه های شمال و مناطق مرکزی، فامیل را آورده نتوانستم.»

در پارک ملی بند امیر بیش از ۱۰ نانوایی، ۲۰ هوتل، ده ها دوکان و غرفه فعال می باشد و کار و فعالیت همه این کسبه کاران بستگی به آمار توریستان و بازدیدکننده ها دارد، به هر اندازه ای که آمار گردشگران بالا باشد، به همان اندازه درآمد و فایده کسبه کاران زیاد است.

بندامیر دارای شش جهیل طبیعی بنام های«‌ بند غلامان، هیبت، پنیر، پودینه، ذوالفقار، قمبر»‌ می باشد و همین مناظر طبیعی سبب شد که این ساحه در سال ۱۳۸۷ به عنوان پارک ملی افغانستان اعلام گردد.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد