موسیقی

۱۵ ثور ۱۳۹۵

فریاد درد زنان و کودکان از گلوی آریانا سعید

آریانا سعید یکی از آوازخوانان معروف کشور به این باور است که زنان و کودکان افغان بسیار محروم اند، از این لحاظ او برای حمایت از زنان و کودکان کنسرت‌ها و آهنگ‌های جدیدی روی دست گرفته است. خانم سعید گفته است که جدیداً آهنگی را به حمایت از کودکان روی سرک و گدا، یک آهنگ دیگر به حمایت از خانم‌ها و آهنگ میهنی دیگری را هم برای مردم افغانستان روی دست دارد که در آیندۀ نزدیک برای علاقمندانش ارایه می‌دارد.
مردم، این آوازخوان زن را به عنوان یک زن با جرئت و با جسارت می‌شناسند. وی نیز خودش را برخاسته از بطن جامعۀ سنتی، اما بسیار آزادمنش عنوان کرده و می‌گوید که حقوق زنان افغان باید به عنوان یک انسان در کنار مردان پذیرفته شود.
این هنرمند افغان در فعالیت‌های هنری‎اش، دفاع از حقوق زنان را مورد نظر گرفته و در یکی از مصاحبه‎هایش با رسانه‌های غربی گفته است که می‌خواهد از طریق هنرش در کنار شاد کردن مردم، صدای زنان را نیز بلند کند.
این هنرمند مشهور، علاوه بر حمایت از زنان و کودکان، به حمایت مهاجران افغان نیز برنامه‎های جدیدی روی دست دارد. او آهنگی را به حمایت از مهاجران جوان افغان به نام “پرنده‌های مهاجر به خانه برگردید” روی دست دارد که کار تصنیف و شعر این آهنگ را سلیمان دیدار شفیعی انجام می‌دهد.
آریانا سعید که به خاطر آوازخوان شدنش موانع خانوادگی و اجتماعی زیادی را پشت سر گذاشته است، جامعۀ افغانستان را یک جامعۀ سنتی و مخالف آزادی زنان توصیف می‌کند. نظر به گفتۀ وی، در افغانستان، مردم مخالف هنرمند شدن زن می‌باشند، اما او در مقابل هرگونه مخالفت‌های خانواده‎اش مقاومت کرده و بالاخره خانواده‎اش را به تمکین در برابر خواست خودش متقاعد کرده است: “من از کودکی علاقمند آوازخوانی (آرت) بودم، اما از خانواده برایم اجازه نمی‌دادند.”
البته در کنار این که آریانا سعید در افغانستان هواداران زیاد دارد، مخالفان وی نیز کم نیستند. وقتی به شبکه‌های اجتماعی سر بزنیم انتقادات زیادی از آریانا سعید را خواهیم یافت. اما این هنرمند در مورد انتقاداتی که در شبکه‌های اجتماعی علیه او منتشر می‌شود، گفته است که “از طریق فیسبوک همیشه مورد حمله قرار می‎گیرم. متأسفانه در افغانستان برخی از مردانی هستند که نمی‌خواهند خانم‌ها آزاد باشند و کاری انجام دهند. چون آنان می‌ترسند که آوازخوانی یک زن افغان مبادا بر خانم‌های خودشان یعنی مزدوران خودشان تأثیر وارد کند.”
از نظر خانم سعید، مردسالاری در افغانستان زیاد است و مردان تمام فشارهایی را که روی زنان می‌آورند، آن را جنبۀ اسلامی می‌دهند، در حالی که از نظر او در دین چنین چیزی نیست، اما تصریح می‌کند که تمام مردم افغانستان این گونه نمی‌باشند و امروز بسیاری از مردم حق آزادی زنان را پذیرفته‎اند. او با اشاره به کنسرت بامیانش می‌گوید: “من دو بار به بامیان سفر کردم و کنسرت‌های خیلی آزادی را انجام دادم. هرچند این کار آسان نیست، اما من فکر می‌کنم که هیچ‎گاهی کار بدی نمی‌کنم، از این جهت به کارم شجاعت دارم.”
خانم سعید توصیه می‌کند، دخترانی که در داخل افغانستان به هنر روی می‌آورند، باید هم حرمت اخلاق هنری را بدانند و هم شجاعت داشته باشند. زیرا از نظر وی در افغانستان برای زنان بسیار سخت است که بتوانند فعالیت هنری انجام دهند.
آریانا سعید تأکید دارد که مردم باید کم کم متوجه شوند که هنرمند زن به معنای آدم بدکاره و بداخلاق نیست، بلکه مثل دیگران از فساد اخلاقی متنفر می‌باشد.
آریانا تلاش دارد در آهنگ‌هایش هدفی را دنبال کند و یکی از اهدافش این است که آهنگ‌هایش روی افکار مردم تأثیرگذار واقع شود و تا هنوز به این هدفش نیز رسیده است.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد