داغترین-خبر

۱۵ ثور ۱۳۹۸
نویسنده: اسحاق اکرمی

فراغت ۲۰ تن قابله پس از دو سال تحصیل در ولایت بامیان

نهاد آموزشی قابلگی جامعه در ولایت بامیان، فراغت ۲۰ تن از فارغ التحصیلان بخش قابلگی را با حضور خانواده های آنان و مسئولان حکومتی جشن گرفت.
این فارغان که اکثرا بانوان ولایات غور، دایکندی و بامیان بودند پس از دو سال آموزش در بخش قابلگی، سند فراغت بدست آوردند.
حسین علی مستمندیار مسوول بخش صحی بنیاد آقاخان در بامیان می گوید که طی یک و نیم دهه، بیش از ۱۹۷ قابله از مکتب قابلگی جامعه فارغ شده اند که در مراکز صحی ولایات مرکزی مصروف فعالیت اند.
مکتب قابلگی جامعه، با تمویل و حمایت مالی دولت کانادا در سال ۲۰۰۴ میلادی فعالیت اش را آغاز کرد که توسط بخش صحی آقاخان تطبیق می شود.
فارغان این نهاد از حکومت و بنیاد صحی آقاخان خواهان فراهم ساختن زمینه کاری در مراکز صحی اند. فاطمه اخلاقی یکی از فارغان می گوید که آنان آرزو دارند تا در روستاها برای مردم خدمت نمایند؛ اما زمینه کار برای شان مساعد نیست.
از سوی هم، مقام های محلی بامیان از افزایش فعالیت های صحی در این ولایت ابراز خوشبینی نموده و می افزایند که وضعیت امروز نسبت به ۱۷ سال گذشته خیلی خوب شده است و انجام کار قابله ها در مراکز صحی این ولایت سبب شده است که مرگ و میر مادران و اطفال کاهش پیدا کند .
گفتنی است که در ولایت بامیان بیش از ۱۰۶ مرکز صحی به شمول یک شفاخانه ولایتی و سه مرکز صحی در ولسوالی های یکاو لنگ، پنجاب و ورس این ولایت فعال می باشد. اما فعالین صحی و حقوق بشری از وضعیت صحی در این ولایت نگران اند.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد