تحلیل و دیدگاه

۲۵ قوس ۱۳۹۸
نویسنده: کلید

فرار پرسش‌برانگیز

بعد از ۲۴ ساعت عملیات نیروهای امنیتی، نظام‌الدین قیصاری موفق به فرار شد، اما تا هنوز روشن نیست که خودش موفق به فرار شده و یا فرارش داده‌اند؟
عملیات گرفتاری نظام‌الدین قیصاری؛ قوماندان امنیه سابق ولسوالی قیصار ولایت فاریاب که از چند ماه به این‌سو در شهر مزار شریف سکونت داشت و متهم به زورگویی و خودسری در مزارشریف شده بود، بدون نتیجه به پایان رسید. نیروهای امنیتی بعد از ۲۴ ساعت، محل بود و باش قیصاری را تصرف می‌کنند اما موفق به دستگیری وی نمی‌شوند.
قوماندان امنیه ولایت بلخ می‌گوید که عملیات نیروهای امنیتی به پایان رسیده، اما قیصاری فرار نموده است. به گفته‌ی وی تلاش برای دستگیری او هنوزهم ادامه دارد.
نیروهای امنیتی کشور در مزارشریف، یک‌شنبه شب به اساس حکم ارگان‌های عدلی و قضایی کشور، اقدام به محاصره‌ی خانه‌ی قیصاری در شهر مزارشریف می‌کنند و اظهار می‌دارند که از قبل این ساحه را زیر نظر داشتند.
سوال این‌جاست که اگر خانه و خود قیصاری در ترصد امنیتی قرار داشت، چه‌گونه توانست که از منزل خویش موفق به فرار شود. مساله‌ی فرار قیصاری در رسانه‌های اجتماعی واکنش‌های زیادی را برانگیخته و همه می‌پرسند که نیروهای امنیتی و به خصوص نیروهای خاص، چه‌گونه طرح و پلان ساخته بودند که هدف از نزد شان به بسیار ساده‌گی فرار می‌کند. شماری اظهار شک و تردید می‌نمایند که قیصاری خودش فرار ننموده بلکه ممکن فرارش داده‌اند.
به هرگونه‌ای که باشد، به باور شماری از کارشناسان و سیاسیون این مساله از یک‌سو سهل‌انگاری نیروهای امنیتی را به نمایش می‌گذارد و از سوی دیگر به نوعی شک و گمان‌هایی را در مورد سیاسی‌شدن این قضیه ایجاد کرده است.
در عملیات گرفتاری قیصاری از سلاح‌های سبک و سنگین استفاده شده و حتی به گفته‌ی آقای رحمت‌الله نبیل؛ رهبر یکی از تکت‌های انتخاباتی ۱۳۹۸ منزل قیصاری مورد حمله هوایی قرار گرفته است. طبیعی می‌نماید، زمانی که در یک محله‌ی کوچک و مسکونی، استفاده از چنین سلاح‌هایی صورت می‌گیرد، ممکن است شماری از مردم محل نیز جراحت برداشته باشند.
مردم می‌خواهند که نیروهای امنیتی در مورد فرار قیصاری از محل پاسخ قناعت‌بخش ارایه کنند و در صورت تثبیت این موضوع که وی فرار داده شده است، با عاملان فرار که در هر سطحی قرار داشته باشند، برخورد قاطع و جدی نمایند تا در آینده این‌گونه موارد اتفاق نیفتد.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد