اجتماعی

675
۳۰ دلو ۱۳۹۵
نویسنده: سمیه ولی‌زاده

غیبت عدالت در محاکم

شماری از زنان زندانی در محبس عمومی هرات از بی‎عدالتی در محاکم و همچنان مشکلات در روند رسیدگی به دوسیه‎های شان شکایت دارند. بعضی از آن‎ها مدعی اند بدون آن که جرمی را مرتکب شده باشند، در زندان به سر می‎برند. شماری از آن‎ها اما می‎گویند که فرمان عفو ریاست جمهوری به طور یکسان و عادلانه بالای تمام زندانیان تطبیق نمی‎شود. روند کند رسیدگی به دوسیه‎های زندانیان از دیگر مشکلاتی است که آن‎ها از آن شکایت دارند. عدم رسیدگی به مشکلات اطفال زندانیان مشکل دیگری است که زنان زندانی در محبس عمومی هرات را به شکایت واداشته است.
بی‎ بی گل یکی از زنان زندانی در محبس زنانۀ هرات است که همراه یک دختر چهار ساله‏اش به دلیل انجام قتل در این زندان به سر می‎برد. از مدت زندگی او در زندان یک سال گذشته است. این زن محبوس به کلید گفت که او در حالی از سوی محکمه به ده سال زندان محکوم شده است که مرتکب هیچ قتلی نشده است. به گفته وی، مجرم اصلی شوهر دخترش است که خانم خود را به قتل رسانده است. او که خود را مبرا از این جرم می‎داند مدعی است که محکمه وی را به ناحق بــه ده ســال زنــدان محـکـوم کــرده اســت.  در کــنـار بیبیگل، زنان دیگری نیز در زندان عمومی هرات از فیصله‎های محاکم و همچنان چگونگی عملکرد مسوولان این زندان شکایت دارند. آن‎ها مدعی اند در حالی که برای شامل شدن در فرمان‎های عفو ریاست جمهوری مستحق بوده‎اند، ولی هرکز شامل این فرمان‎ها نشده‎اند. اما محاکم هرات این ادعاها را تکذیب می‎کنند. عبـدالحـق احمــدی، ریـیـس څــارنوالی استیناف هرات، می‎گوید از اول سال روان تاکنون ۲۷۰۰ دوسیه از سوی این نهاد بررسی و به محکمه ارسال شده است. احمدی خاطرنشان می‎سازد که مسوولان ادارات عدلی و قضایی در روند بررسی و رسیدگی به دوسیه‎های مجرمان همواره تلاش دارند تا عدالت را رعایت کنند. به گفته رییس څارنوالی استیناف هرات، زندانیانی که به دلیل ارتکاب جرایم سنگین، مثل قتل، اختطاف و فعالیت‎های تروریستی، زنـدانــی شــده‎اند، شامل فــرمان‎هـای عفــو ریاسـت جمهـوری نمی‎شوند. از طرف دیگر، مسوولان زندان زنانه هرات می‎گویند که آن‎ها در بخش‎های آموزش حرفه و سوادآموزی امکانات و سهولت‎های فراوانی را برای افراد محبوس در این زندان فراهم کرده‎اند. سیماپژمان، آمر زندان زنانه هرات، به کلید گفت که آن‎ها به زنان زندانی حرفه‎های مختلف را آموزش می‎دهند تا پس از رهایی از زندان در بازار کار جذب شده و از این طریق امرار معاش کنند. به گفته وی، آموزش سواد حیاتی و زبان انگلیسی و کمپیوتر از دیگر برنامه‎هایی است که برای زندانیان زن در محبس زنانه هرات در حال اجرا است.
در زندان زنانه هرات ۱۴۷ زن زندانی هستند. سیما پژمان می‎گوید از این میان ۴۵ نفر آن‎ها در اختطاف‎ها دسته داشته و ۲۵ نفر شان نیز مرتکب قتل و قاچاق مواد مخدر شده‎اند. خانم پژمان افزود که ۸۵ طفل زیر سن ۶ سال همراه مادران شان در زندان زنانه هرات به سر می‎برند. به گفته وی، اطفال بالاتر از سن ۶ سال که مادران شان زندانی شده‎اند، به خانه‎ها امن انتقال شده‎اند.
از سویی هم، محبوبه جمشیدی، رییس امور زنان هرات، وضعیت زندانیان زن در این ولایت را رضایت‎بخش توصیف می‎کند. وی همچنان از اجرای برنامه‎هایی که به هدف آموزش حرفه و سواد حیاتی برای زندانیان زن در محبس زنانه هرات روی دست گرفته شده است، نیز استقبال می‎کند. به گفته خانم جمشیدی، این برنامه‎ها به زندانیان زن کمک می‎کند تا پس از رهایی از زندان در بازار کار جذب شده و وضعیت اقتصادی شان را بهبود بخشند. بـه صــورت مجـمـوعی، در زندان عمومی هرات، ۲۸۰۰ نفر زندانی زندگی می‎کنند. طبق معلومات مسوولان این زندان، از این میان، ۱۴۷ نفر آن‎ها را زنان تشکیل می‎دهند. مسوولان بخش زنانه زندان عمومی هرات می‎گویند که زنان محبوس در این زندان از ۶ ماه گرفته تا ۲۰ سال، به دلیل ارتکاب جرایم مختلف، محکوم به مجازات شده‎اند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد