خبرهای داخلی

160
۲۹ دلو ۱۳۹۷
نویسنده: خیرالدین رحمانی

غنی: ما به یک شیوه‌ی کاری جدید با خلیلزاد به موافقت رسیده ایم


محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور گفت که با زلمی خلیلزاد نمایند ویژه وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان به یک شیوه‎ی کار جدید و واضح به موافقت رسیده است که در چارچوب آن معلومات شریک می شود و روی اجندای مشخص مشورت های دوامدار صورت می گیرد و در روشنایی آن اقدام خواهد شد.
ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ی گفته است که شام روز گذشته رییس جمهوری کشور با زلمی خلیلزاد در قصر دیدار نمود و در مورد روند مذاکرات صلح با هم گفتگو کردند.
به نقل از خبرنامه ارگ ریاست جمهوری، محمد اشرف غنی هم چنان اضافه کرده است که در خصوص صلح روی ماحول ملی، منطقوی، بین‌المللی و کشورهای اسلامی توجه صورت می گیرد و در این زمینه بحث های بیشتر انجام شود تا یک چارچوب ترتیب گردد، اجماع موجود تقویت شود و در بعضی موارد که اجماع نیست، به میان آید.
در خبرنامه هم چنان آمده است که رئیس جمهوری کشور ضمن تشکر از سخنرانی رئیس جمهور امریکا در کانگرس آن کشور و با یادآوری از دیدارش با مایک پنس معاون رئیس جمهور امریکا در نشست امنیتی مونیخ، گفت که اعتماد کامل و رابطۀ مستحکم دولت با دولت به اساس منافع متقابل نسبت به گذشته مستحکم‌تر شده و پابرجا می باشد و هر دو کشور برای هدف مشترک صلح کار خواهند کرد.
خبرنامه می افزاید که زلمی خلیل‌زاد گفت که با شیوۀ کاری جدید که در چارچوب واضح به وجود آمده، روند صلح را به پیش می بریم.
به گفته خلیلزاد، هدف امریکا در پهلوی همکاری های مشترک با افغانستان در عرصه های مختلف، بیشتر نمودن تلاش ها از مجراهای دیپلوماتیک برای برقراری صلح پایدار در افغانستان است، تا منافع هر دو کشور حفظ شود و هزینه جنگ کاهش پیدا کند.
در خبرنامه ارگ هم چنان آمده است که خلیلزاد گفت:” ما برای صلح در افغانستان به محوریت حکومت و مردم افغانستان جدی هستیم، اما خواهان صلح پایدار می باشیم که در آن تمام ارزش ها حفظ شود و نقطۀ پایان بحران های ۴۰ ساله باشد.”
خلیلزاد هم چنان گفته است که در پروسه صلح بین حکومت افغانستان و امریکا تفاوت دیدگاه و نظر وجود ندارد و تمام اقدامات و کوشش های که در زمینه صلح صورت گرفته، گام های ابتدایی است.
در اخیر این خبرنامه هم چنان آمده است که خلیلزاد افزود:” ما با طالبان در جلسات متعدد، روی چهار موضوع از جمله چگونگی رابطه طالبان با القاعده، حضور عساکر امریکایی، مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان و آتش‌بس سرتاسری، همه جانبه و دایمی بحث نمودیم و تا زمانی که روی هر چهار موضوع موافقت صورت نگیرد، آن را پیشرفت گفته نمی توانیم.”
این دیدار زلمی خلیلزاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان در حالی صورت می گیرد گه قرار نمایندگان گروه طالبان بتاریخ ۲۵ ماه روان میلادی بار دیگر در شهر دوحه قطر با خلیلزاد دیدار و گفتگو نمایند و هم چنان محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور اعلام تدویر لویه جرگه مشورتی را در مورد صلح نموده است.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد