خبرهای داخلی

286
۱۱ میزان ۱۳۹۷
نویسنده: خلیل اسیر

غنی خطاب به مردم: انگور، زردآلو، سیب و ناک افغانی بخورید

محمداشرف غنی، رییس جمهور، در نمایشگاه زراعتی بین‎المللی کابل از مردم خواست برای تقویت سکتور زراعت در کشور از محصولات زراعتی داخلی استفاده کنند.
او خطاب به مردم گفت که “نه کینو بخورید و نه کیله، انگور، زردآلو، سیب و ناک افغانی بخورید” تا سکتور زراعت در کشور تقویت شود.
به گفته غنی، تولیدگنندگان برنج و گوشت مرغ در کشور به این دلیل روی پاهای شان ایستاد شده‎اند که وی مصرف برنج و گوشت مرغ داخلی را در وزارت دفاع اجباری کرده است و به زعم او این تجربه در سایر بخش‎ها نیز قابل تعمیم است.
غنی تأکید کرد که برای رشد سکتور زراعت لازم است تا در بخش‎های تولید، پروسس، بازاریابی و فروش محصولات زراعتی سرمایه‎گذاری شود.
او همچنان گفت که برای برداشت محصولات بیشتر از زمین‎های زراعتی، باید روی تربیت افراد متخصص، ایجاد فارم‎های تحقیقاتی، تهیه امکانات برای دهقانان، تخم‎های اصلاح‎شده، هموارسازی زمین‎ها و مدیریت آب‎های زراعتی در کشور کار شود.
به گفته غنی، برای راهیابی محصولات زراعتی افغانستان به بازارهای بین‎المللی کریدورهای هوایی و زمینی تازه‎ای ایجاد خواهد شد.
وی با موفق خواندن کریدورهای هوایی میان افغانستان – هند و افغانستان – ترکیه تأکید کرد که تلاش می‎شود تا میان افغانستان و قزاقستان نیز یک کریدور هوایی ایجاد شود.
رییس جمهور تأکید کرد که هدف اصلی دولت از ایجاد این کریدور، انتقال محصولات زراعتی افغانستان به بازارهای قزاقستان و روسیه است.
غنی با اشاره بر ضرورت معیاری شدن بسته‎بندی و پروسس محصولات زراعتی در کشور افزود که برای رسیدگی به مشکلات دهقانان لازم است تولیدکنندگان هر یک از این محصولات اتحادیه تشکیل دهند تا حکومت بتواند برای حل این مشکلات به آدرس‎های مشخص مراجعه کند.
رییس جمهور از جانب دیگر گفت که تصمیم دارد صنعت نساجی را در کشور دوباره احیا کند و براساس این تصمیم، پوشش‎های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در سال آینده از تولیدات داخلی تهیه خواهد شد.
افغانستان در حالی که یک کشور مساعد برای زراعت و مالداری است، اما دولت به دلیل جنجال‎های سیاسی و امنیتی هنوز موفق به سرمایه‎گذاری مؤثر در این بخش‎ها نشده است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد