خبرهای داخلی

163
۱۴ میزان ۱۳۹۷
نویسنده: جواد نبی‎زاده

غنی: جنگ افغانستان تا هزار سال دیگر خصوصی نخواهد شد

محمداشرف غنی، رییس جمهور، در سفرش به ولایت بلخ، از طرح‎هایی انتقاد کرد که به گفته وی برای “خصوصی‎سازی جنگ” و “استثمار معادن” افغانستان ریخته شده است.
وی اعلام کرد که این طرح‎ها ناقص است و افغان‎ها اجازه “استثمار منابع طبیعی” و خصوصی شدن جنگ را تا یک هزار سال دیگر به کسی/ کشوری نمی‎دهد.
پیشتر گزارش‎هایی به نشر رسیده بود که محمداشرف غنی به رییس جمهور فعلی امریکا پیشنهاد کرده است که افغانستان سرشار از معادن است و نیروهایش را برای بهره‎برداری از منابع طبیعی در این کشور حفظ کند.
همچنان حدود یک سال است که از زبان منتقدان حکومت وحدت ملی شنیده می‎شود که امریکا در پی واگذاری جنگ افغانستان به بخش خصوصی است؛ ادعایی که هم از سوی دولت امریکا و هم از جانب دولت افغانستان تکذیب شده است.
رییس جمهور غنی برای افتتاح یک شفاخانه ۳۶۰ بستر و دیدارهای جداگانه با مقام‎های محلی بلخ، فعالان مدنی و مردم این ولایت روز جمعه وارد شهر مزارشریف شد.


او در سخنانی در جمع مقام‎های محلی و شماری از مردم بلخ در شهر مزارشریف همچنان گفت که تا سه ماه آینده یک راه حل دایمی برای مدیریت آب دریای آمو فراهم خواهد شد تا مردم از آسیب‎های خشک‎سالی و سیلاب‎ها در زون شمال و شمال‎شرق مصوون شوند.
او از جانب دیگر گفت که زمینه تحصیلات عالی را به صورت آنلاین در پوهنتون‎های هند برای تمامی جوانان کشور فراهم ساخته است و جوانان افغان می‎توانند با هزینه کم در این پوهنتون‎ها تحصیل کنند.
این چهارمین سفر محمداشرف غنی از زمان روی کار آمدن حکومت وحدت ملی تاکنون به ولایت بلخ است.
قرار است او در این سفر دو روزه با اقشار مختلف جامعه در این ولایت دیدار و درباره مشکلات آن‎ها صحبت کند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد