خبرهای داخلی

306
۱۶ اسد ۱۳۹۷
نویسنده: جمشید مجددی

غنی به عدم مداخله نهادهای دولتی در امور انتخابات فرمان داد

ریاست جمهوری می‎گوید که انتخابات ولسی جرگه و شوارهای ولسوالی‌ها و نیز انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی هر کدام در زمان معین آن برگزار خواهد شد.
هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری، امروز یک‎شنبه که در یک نشست خبری فرمان اشرف غنی در مورد عدم مداخله‌ نهادهای دولتی در امور انتخابات را با رسانه‎ها شریک می‎ساخت، گفت که رییس جمهور در این فرمان از نیروهای امنیتی و دفاعی خواسته است تا بدون اجازه به مراکز رای‌دهی داخل نشوند.
در این فرمان رییس جمهور آمده است که مقام‎ها و کارمندان نهادهای دولتی نمی‎توانند از منابع دولتی به نفع و یا ضرر نامزدان در روند انتخابات استفاده کنند.
رییس جمهور غنی از کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی خواسته است در صورت مداخله‌ نهادهای دولتی در امور انتخابات، موضوع را به مراجع مربوط گزارش دهند.

رایزنی‎ ارگ و احزاب
چخانسوری از جانب دیگر در این نشست خبری گفت که رییس جمهور غنی از یک هفته به این‎سو درباره طرح آتش‎بش، صلح و انتخابات با احزاب و چهره‎های جهادی و سیاسی دیدار و بحث کرده است.
به گفته چخانسوری، هدف از این دیدارها، تضمین شفافیت انتخابات، برقراری آتش‎بس و تأمین صلح در روشنایی دیدگاه احزاب و چهره‎های جهادی و سیاسی در کشور بوده است.
پیش از این کنفرانس خبری، شاه‎حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری، نیز در این باره به کلید گفته بود که حکومت تصمیم دارد این بار در شرایط آتش‎بس با گروه طالبان تغییراتی را اعمال کند.
او بدون اشاره به این تغییرات گفت که رایزنی‎ها در این باره جریان دارد و در آینده نزدیک زمان آتش‎بس میان حکومت و گروه طالبان اعلام خواهد شد.
با این حال، عبدالله احمدی، فعال جامعه مدنی، تأکید دارد که حکومت باید این بار طوری با گروه طالبان آتش‎بس کند که این آتش‎بس در نهایت زمینه مذاکرات صلح بین دو طرف را فراهم سازد.
او با انتقاد از چگونگی اعمال آتش‎بس قبلی در عید رمضان، گفت که نباید این بار نیز زیر نام آتش‎بس به گروه طالبان اجازه مانور نظامی در شهرها و خلق وحشت در میان مردم داده شود.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد