شمال

55
۲ جوزا ۱۳۸۹
نویسنده:

عملیات بغلان گامی بسوی تصفیه

در نیتجه عملیات تصفیوی که در بخش هایي از مربوطات ولایت بغلان آغاز گردیده، قسمت های زیاد بغلان مرکزی و سایر مناطق از وجود مخالفین دولت پاک شده است؛ اين جنگ تلفات ملكي و بيجا شدن خانواده ها را نيز به دنبال داشته است.

زمري بشري؛ سخنگوي وزارت امور داخله مي گويد: ” عملیات تصفیوی در مناطق جوی نو، وردک ها، احمدزایی و نیازالله ولسوالی دهنه غوری از تاریخ ۲۵ ثور آغاز شده و چهار مخالف مسلح که در جمع شان یک تبعهء پاکستانی نیز بود، دستگیر و شش تروریست مسلح به شمول یک قوماندان مشهور طالبان به نام روح الله نیز در جمع کشته شده ها می باشد.”

جگړن گل احمد؛ معاون دفتر مطبوعاتي قول اردوي ۲۰۹ شاهين ولايت بغلان ميگويد كه اين عمليات ادامه دارد.

او ميگويد در نتيجه، ۵ كارگر ملل متحد كه يك ماه قبل در شاهراه  سمنگان پلخمري در ساحۀ چشمۀ شير ربوده شده بود از يك مخفي گاه  ازاد شده و به دفتر معاونت ملل متحد تسليم كرده اند. او ميگويد: “در اين عمليات سه تن از سربازان اردوى ملي نيز كشته شده و دوتن ديگر زخمي شده اند. "

باشندگان ولایت بغلان، ضمن استقبال از آغاز عملیات تصفیوی در مربوطات این ولایت، خواستند تا این عملیات تلفات افراد ملکی را در پی نداشته باشد. انجنیر عاصم نمایندهء مردم بغلان در ولسی جرگه مي گويد: ” هر عملیات نظامی پیامد های منفی را در پی خواهد داشت. از این که پایگاه های نیروهای مسلح مخالف در بین خانه های مردم است، بناءً عملیات باید طوری سازماندهی شود که تلفات و خسارات به افراد ملکی وارد نشود.”

زمری بشری گفت: “کوشش به عمل خواهد آمد که در اثر این عملیات به افراد ملکی آسیب نرسد.”

سخنگوی وزارت داخله هم چنان گفت: “در یک هفته گذشته، ۲۹ تن افراد ملکی در اثر عملیات های نظامی درسراسر کشور کشته و ۸۲ تن جراحت برداشته اند.” ولی به گفته وی، این رقم ۱۴ درصد کاهش را در مقایسه به ماه های گذشته نشان می   دهد

به گزارش راديو آزادي به اثر جنگ های جاری در ولسوالی دند غوری و دهنه غوری ولایت بغلان، صدها فامیل با بجا گذاشتن دار و ندار زندگی شان، فراری و به جاهای امن پناه گزین شده اند.

این فامیل ها که اکثراً در تپهء “فرحت” شهر پلخمری؛ مرکز ولایت بغلان جا به جا شده و کاملاً در فضای باز و بدون هیچ گونه امکانات زندگی مي كنند، از دولت تقاضای رسیدگی به وضعیت شان را دارند.  يك تن از اين بيجا شدگان مي گويد: “نام من حاجی اکرام و از عرب تپهء دند غوری استم. در همین جنگ ها یک بچه ام شهید و دیگرش زخمی شد. جنگ چنان شدید بود که از هر طرف بالای ما آتش می بارید. ما فقط خود را کشیدیم، همه مال و متاع ما در خانه باقی ماند. به ما فقط اداره سره میاشت خیمه کمک کرده و شاروالی هم برای یک وقت،  نان خشک داده است. ما حتی سایه بانی هم نداریم. ما به نان، آب و سرپناه ضرورت اشد داریم. من از دولت تقاضا می کنم تا برای ما در این جا که صدها فامیل هستیم، کمک نماید.”

حیات الله یکتن دیگر از بیجاشدگان است. وی میگوید:” جنگ زیاد شد ما فرار کردیم. زندگی ما برباد شد همه حاصل زندگی ما برباد رفت. کسی به داد ما نمی رسد. از خداوند نمی ترسند که از هر طرف ما بی گناها را می زنند. ما امنیت می خواهیم و اگر امنیت تامین نشود ما مجبور هستیم دوباره مهاجر شویم. ولی مهاجرت تا به کی.”

این بیجاشدگان می افزایند، در اين مدتي كه بی خانمان شده اند، جز اداره سره میاشت که آب آشامیدنی، ۲۰ خیمه و کمپل و شاروالی نان خشک کمک کرده، دیگر هیچ نهادی برای شان کمک نکرده است.

داکتر حامد نیازی رییس سره میاشت ولایت بغلان که چندین عدد خیمه و کمپل به این بی جا شدگان کمک کرده است، می گوید که حالت بیجاشده ها وخيم بوده و اگر کمک های عاجل مانند غذا، آب و سرپناه برای شان تهیه نشود، همهء آنها در حالت بد تر ازین قرار می گیرند.

وی هم چنین خواهان کمک های عاجل بشری نهادهای خیریه در این زمینه شده و گفت: “من به عنوان مسوول یک نهاد خیریه در ولایت بغلان آنچه را که در این جا مشاهده می کنم، وضعیت خیلی رقت بار است. من از تمام نهاد های خیریه، تجار ملی و انسان های خیر خواه، به خصوص از کمیتهء بین المللی صلیب سرخ که به چنین مردمان کمک می کند، تقاضا می کنم تا به اسرع وقت به این بی جا شدگان کمک کنند.”

گفته می شود در این جنگ حدود یک هزار فامیل از همین ساحات جنگی به نقاط امن پناه گزین شده اند، اما آنهایي که در این ساحات مجال فرار نداشته اند در میان شعله های آتش جنگي که جریان دارد، به سر می برند.

بی جا شده ها و به جا مانده ها که همه امنیت و صلح می خواهند می گویند، اگر امنیت تامین نشود راهي جز هجرت دوباره به کشورهای خارج را ندارند.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد