خبرهای داخلی

198
۲۴ حمل ۱۳۹۷
نویسنده: شایق قاسمی

عفو بین الملل از کاهش آمار اعدام در افغانستان استقبال کرد

سازمان عفو بین‌الملل با اعلام این که در سال گذشته میلادی پنج تن در افغانستان اعدام شده‌اند، از تلاش‌های حکومت کشور برای محدود سازی اعدام ها استقبال کرده است.
این سازمان روز گذشته گزارش سالانه خود درباره استفاده از مجازات اعدام در سال ۲۰۱۷ میلادی، اعلام کرد که اعدام مجازاتی «بی‌رحمانه و غیرانسانی» است و باید متوقف شود.
در این گزارش آمده است ۱۴۲ کشور استفاده از این مجازات را در قوانین خود لغو یا در عمل متوقف کرده‌اند، اما در سال گذشته ۲۳ کشور از جمله افغانستان همچنان به اعدام ادامه دادند.
بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، در سال گذشته میلادی پنج تن در افغانستان اعدام شده‌اند و ۱۱ تن دیگر نیز حکم اعدام شان صادر شده است. در سال ۲۰۱۶، شش تن اعدام شده بودند.
این افراد ۸ قوس ۱۳۹۶ به جرم آدم ربایی و قتل در زندان پلچرخی کابل اعدام شدند.
افزون براین، در این گزارش آمده است که در این مدت ۶۰۰ تن دیگر نیز در معرض دریافت صدور حکم اعدام قرار داشته‌اند. با وصف این، در این گزارش از تلاش‌های دولت افغانستان برای محدود کردن اعدام در کشور استقبال شده است.
به گفته سازمان عفو بین الملل، پس از چین، ایران با ۵۰۷ تن، عربستان سعودی با ۱۴۶ تن و عراق و پاکستان به ترتیب با ۱۲۵ و ۶۰ اعدام در سال ۲۰۱۷ بالا‌ترین تعداد اعدام‌ها را در جهان داشته‌اند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد