کابل

68
۱۲ حوت ۱۳۸۹

عذر خواهی پتریوس بخاطر کشته شدن غیر نظامیان


جنرال دیوید پتریوس قوماندان نیروهای ناتو و امریکا در افغانستان از کشته شدن غیر نظامیان در درهء پیچ ولایت کنر در شرق کشور، عذر خواهی کرده است.

در اعلامیهء که از سوی نیروهای ایساف منتشر شده، ناتو قبول کرده است که ۹ طفل بر اثر حملات هوایی این نیروها کشته شده و جنرال پتریوس از کشته شدن این ۹ طفل به شدت ابراز تاسف کرده است

این اطفال روز سه شنبه در جریان بمبارد هوایی قوای ناتو در ولایت کنر کشته شده اند.

بر اساس این گزارش، نیروهای ایساف در این اعلامیه همچنین از کشته شدن غیر نظامیان در ولایت کنر در هفتهء گذشته نیز عذر خواهی کرده اند.

در اعلامیهء نیروهای ایساف آمده است که تحقیقات صورت گرفته از سوی این نیروها، نشان می دهد که نیروهای بین امللی در درهء پیچ ولایت کنرا بصورت اشتباهی ۹ غیر نظامی را کشته اند.

بر اساس این اعلامیه، این ۹ تن زمانی کشته شده اند که نیروهای ایساف در پاسخ به حملات راکتی شورشیان، دست به حمله هوایی زده اند.

در این اعلامیه به نقل از مقام های ناتو گفته شده است که نیروهای بین المللی در تشخیص منطقهء که مخالفان مسلح دولت از آنجا به سوی نیروهای ناتو راکت فیر کردند، مرتکب اشتباه شده و همین اشتباه منجر به کشته شدن غیر نظامیان شده است.

در اعلامیه همچنین به نقل از جنرال پتریوس گفته شده است که این حادثه نباید رخ می داد، اما بخاطر وقوع این حادثه او شخصا از حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان عذر خواهی می کند.

در این خبر همچنین به نقل از جنرال پتریوس آمده است که او به قوماندان های قوای بین المللی مستقر در افغانستان، دستور داده که تکتیک های نظامی خود را بررسی کرده و اطمینان کامل پیدا کنند که از مرگ غیر نظامیان جلوگیری شود.

جنرال پتریوس بعد  از آن از کشته شدن غیر نظامیان در کنر عذرخواهی می کند که هفتهء گذشته هیئتی از سوی رئیس جمهور کرزی برای تحقیق در مورد کشته شدن غیر نظامیان در ولسوالی غازی آباد ولایت کنر به محل اعزام شده و بعد از تحقیق اعلام کرد که بیشتر از ۶۰ غیرنظامی در جریان عملیات سه روزهء نیروهای ناتو در ولایت کنر، کشته شده اند.

البته  ناتو با انتشار اعلامیهء تنها مسئولیت کشته شدن ۹ طفل را پذیرفته و از آن عذرخواهی کرده است.

 

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد