خبرهای داخلی

232
۳۰ جوزا ۱۳۹۷
نویسنده: خلیل اسیر

عبدالله کمبود آب در منطقه و جهان را یک چالش جدی خواند

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، در کنفرانس بین‎المللی آب زیر عنوان “آب برای توسعه پایدار” در شهر دوشنبه، پایتخت تاجکستان، شرکت و سخنرانی کرد.
عبدالله روز چهارشنبه/ ۳۰ جوزا در این کنفرانس گفت که کمبود آب برای تمام جهان به‎ویژه کشورهای در حال توسعه یک چالش جدی به شمار می‎رود.
وی افزود که تغییرات اقلیمی، رشد جمعیت و آلودگی محیط زیست از عوامل مؤثری است که باعث افزایش مشکلات آب در سطح جهان شده است.
او افغانستان را در قطار کشورهایی به حساب آورد که در سطح جهان کم‎ترین ذخایر آبی را در اختیار دارند.
رییس اجرایی حکومت وحدت ملی علاوه کرد که تغییرات اقلیمی باعث آب شدن دخایر برف، آلودگی آب و خشک‎سالی در افغانستان شده است.
عبدالله گفت که تخمین می‎شود تا سال ۲۰۵۰ میلادی جمعیت افغانستان تا مرز شصت میلیون نفر برسد؛ رویدادی که مشکلات آب در این کشور را بیشتر خواهد ساخت.
به گفته وی، با توجه به این اتفاق، در ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی “یک واحد هماهنگی” ایجاد شده است تا اهداف “توسعه پایدار” را دنبال کند.
او خاطرنشان ساخت که افغانستان از تمام اقدامات در راستای کاهش چالش‎های آب در سطح منطقه و جهان حمایت و استقبال می‎کند.
کنفرانس بین‎المللی “آب برای توسعه پایدار” روز چهارشنبه با اشتراک نمایندگان عالی‎رتبه ۱۱۰ کشور جهان و سازمان‎ بین‎المللی در شهر دوشنبه برگزار شد.
ابتکار برگزاری این نشست را تاجکستان با همکاری سازمان ملل متحد به عهده دارد.
براساس آمارها، تاجکستان با جمعیت ۹ میلیونی خود ۶۴ درصد منابع آبی آسیای مرکزی را در اختیار دارد و از این نگاه در سطح جهان در جایگاه ششم قرار گرفته است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد