خبرهای داخلی

174
۳۰ جوزا ۱۳۹۷
نویسنده: خلیل اسیر

عبدالله خواستار افزایش کمک‎های سازمان جهانی غذا برای افغانستان شد

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، در اجلاس سالانه هیأت اجرایی سازمان جهانی غذا در ایتالیا، خواستار افزایش کمک‎های این سازمان به افغانستان شد.
براساس طرح استراتیژیک چهارساله سازمان جهانی غذا برای افغانستان، قرار است ۷۱۷ میلیون دالر در جریان چهار سال (از ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲) از سوی این سازمان در بخش مهار گرسنگی و تأمین مصوونیت غذایی به افغانستان کمک شود.
این طرح روز سه‎شنبه/ ۲۹ جوزا در اجلاس سالانه هیأت اجرایی سازمان جهانی غذا در شهر رم، پایتخت ایتالیا، تصویب شد.
عبدالله عبدالله ضمن استقبال از این طرح گفت که حکومت افغانستان در نظر دارد از مجموع ۷۱۷ میلیون دالر، ۴۱ درصد آن را برای مهار بحران غذایی ناشی از حوادث طبیعی و دیگر حوادث در افغانستان مصرف کند.
وی افزود که ۵۹ درصد باقی‎مانده آن برای اقدامات پیش‎گیرانه و رسیدگی به جمعیت‎های آسیب‎پذیر به مصرف خواهد رسید.
عبدالله گفت که از مزایای این مقدار کمک، حدود یازده میلیون نفر که ۵۴ درصد آن‎ها را زنان تشکیل می‎دهند، مستفید خواهند شد.
رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در بخشی از سخنانش اعلام کرد که افغانستان در جریان سال ۲۰۱۸ با سه بحران تازه که شامل افزایش میزان مهاجران عودت‎کننده، افزایش آمار بیجاشدگان داخلی و خشک‎سالی می‎شود، روبه‎رو شده است.
به گفته عبدالله، انتظار می‎رود در جریان سال ۲۰۱۸ میلادی یک میلیون مهاجر افغان از ایران و پاکستان به افغانستان عودت کنند و همچنان بیش از نیم میلیون افغان در اثر جنگ‎های داخلی از محل اصلی زندگی خود در جریان این سال بیجاشده‎اند.
وی افزود که از مجموع ۳۴ ولایت افغانستان، ۲۰ ولایت آن در دام خشک‎سالی گرفتار هستند که با توجه به این سه بحران جدید، نیاز است تا میزان کمک‎های بشردوستانه به افغانستان به‎ویژده در بخش مصوونیت غذایی و مهار گرسنگی افزایش یابد.
عبدالله در پایان صحبت‎هایش خاطرنشان ساخت که حکومت وحدت ملی به منظور اجرای بهتر طرح استراتیژیک چهارساله سازمان جهانی غذا برای افغانستان، از هیچ گونه کمک با این سازمان دریغ نخواهد کرد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد