خبرهای داخلی

151
۱۴ میزان ۱۳۹۷
نویسنده: خلیل اسیر

عبدالله: جهان پیام ما را با تأخیر شنید

عبدالله عبدالله، رییس اجرائیه حکومت وحدت ملی، در سفرش به اندونیزیا در همایشی که از سوی مرکز مطالعات سیاست جارجی این کشور زیر نام “افغانستان: به سوی صلح، آشتی و همکاری بین‎المللی” برگزار شده بود، سخنرانی کرد.
براساس اعلام دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه، عبدالله عبدالله روز جمعه در این همایش با اشاره به چگونگی حضور نظامی امریکا و ناتو در افغانستان گفت: “در سال‎های مقاومت ما تلاش کردیم بگوییم که تهدید دهشت‎افگنی در افغانستان، امنیت و صلح جهانی را به مخاطره انداخته است اما این پیام را جهان با تأخیر شنید.”
به گفته وی، اکنون در کنار گروه طالبان، گروه داعش نیز در افغانستان ظهور کرده است و دست به انجام حملات و تحرکات ویرانگر می‎زند.
اما او تأکید کرده است که تمامی این دشواری‎ها، مردم افغانستان را از حرکت به سوی زندگی مرفه باز نداشته است و آن‎ها تلاش دارند تا به یک افغانستان مرفه و با ثبات برسند.
عبدالله عبدالله از جانب دیگر بدون آنکه نامی از پاکستان ببرد گفته است، کشوری که میزبان رهبران طالبان و عقبه امن برای اعضای این گروه است، گام‎های اساسی در راستای تشویق این گروه برای صلح با دولت افغانستان برنداشته است.
رییس اجرائیه در این سخنرانی از گروه طالبان خواسته است تا دست از خشونت بکشد و روابط خود با گروه‎های دهشت‎افگن را قطع کند.
او ضمن تأکید بر پذیرش قانون اساسی از سوی گروه طالبان، از این گروه دعوت کرده است تا مشکلات خود با دولت را با استفاده از روش‎های مسالمت‎آمیز حل کند.
وی همچنان از تلاش‎های دولت اندونیزیا برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان حمایت و ابراز امیدواری کرده است که این تلاش‎ها به نتیجه مثبت منجر شود.
اندونیزیا در چند سال اخیر تلاش کرده است تا در پروسه صلح دولت افغانستان با مخالفان مسلح آن سهم بگیرد.
اندونیزیا ضمن میزبانی از مقام‎های شورای عالی صلح افغانستان برای انتقال تجارب خود در بخش صلح، از یک نشست مهم نیز با اشتراک علمای خود این کشور، افغانستان و پاکستان در محکومیت جنگ جاری افغانستان میزبانی کرده است.
عبدالله عبدالله در یازدهم میزان در رأس یک هیأت عالی‎رتبه دولتی به جاکارتا، پایتخت اندونیزیا، رفت و تا روز جمعه با عالمان دین و شماری از مقام‎های عالی‎رتبه این کشور از جمله رییس جمهور اندونیزیا دیدار کرده است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد