خبرهای داخلی

217
۲۶ سنبله ۱۳۹۷
نویسنده: جمشید مجددی

عبدالله با طرح بازنگری موافقت‌نامه امنیتی کابل – واشنگتن مخالفت کرد

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، با مخالفت با طرح بازنگری موافقت‎نامه امنیتی کابل – واشنگتن اعلام کرد که بازنگری این موافقت‎نامه، کمکی به بهبود وضعیت امنیتی افغانستان نخواهد کرد.
در جریان ماه‎های اخیر و در پی افزایش ناامنی‎ها در سراسر کشور و وقوع چند حمله مرگبار انتحاری از جمله در کابل و ننگرهار، شماری از نمایندگان پارلمان و مردم عام خواستار بازنگری این موافقت‎‏نامه از سوی حکومت وحدت ملی شده‎اند.
پیشتر محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، نیز به صورت غیرمستقیم با مسأله بازنگری موافقت‎نامه امنیتی کابل – واشنگتن مخالفت کرده بود.
رییس اجرایی حکومت وحدت ملی امروز دوشنبه/ ۲۶ سنبله در نشست شورای وزیران گفت: افرادی که خواهان تجدید نظر در موافقت‎نامه امنیتی میان افغانستان و امریکا شده‎اند، از مردم نمایندگی نمی‎کنند و این خواست شخصی آن‎ها است.
عبدالله عبدالله هرچند تأیید کرد که گروه‎های هراس‌افگن به نام‌های مختلف دست به فعالیت‎های ترورستی در کشور می‎زنند، اما همزمان افزود که بازنگری موافقت‎نامه امنیتی که در لویه جرگه تأیید و از سوی حکومت امضا شده است، راه حل مشکلات امنیتی افغانستان نمی‎باشد.
موافقت‎نامه امنیتی کابل – واشنگتن در هشتم ماه میزان ۱۳۹۳ از سوی مشاور سابق امنیت ملی افغانستان و سفیر وقت امریکا در کابل امضا شد.


محمداشرف غنی، رییس جمهور، پس از امضای این موافقت‎نامه در سخنانی گفت که موافقت‎نامه امنیتی کابل – واشنگتن به ضرر هیچ یک از کشورهای همسایه افغانستان نیست و باعث برقراری ثبات و امنیت در این کشور خواهد شد.
عبدالله عبدالله نیز اعلام کرده بود که امضای این موافقت‎نامه، برداشتن یک گام نیک در تقویت روابط کابل با امریکا است و می‎تواند به خیر مردم افغانستان تمام شود.
اکنون که نزدیک به چهار سال از امضای این موافقت‎نامه سپری شده است، دیده می‎شود که وضعیت امنیتی افغانستان نه تنها بهبود نیافته است که برعکس، بدتر و وخیم‎تر نیز شده است.
در مدت چهار سال گذشته، ضمن آنکه تلفات نیروهای دولتی بلند گزارش شده است، آمار مربوط به تلفات افراد ملکی نیز بلند بوده است و این باعث نگرانی مردم شده است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد