کابل

79
۶ دلو ۱۳۸۸

طرح مصالحه با طالبان حمایت متحدین را با خود دارد


کلید * ششم دلو ۱۳۸۸

رییس جمهور کرزی در استانبول گفته است، تلاش های حکومت افغانستان برای مصالحه با طالبان به شمول ایالات متحده امریکا و اروپا از حمایت سایر متحدین این کشور برخوردار است.

کرزی ادامه داده است که، جامعه بین المللی مشروط بر این از برنامه او برای مصالحه با طالبان حمایت می کند که طالبان از جنگ دست بکشند.

کرزی به دنبال گفتگو با روسای جمهور پاکستان و ترکیه افزود، در کنفرانس لندن تقاضا خواهد کرد تا نام های طالبان از فهرست سیاه بیرون شوند.

کرزی دیروز در استانبول پس از جلسه سه جانبه روسای جمهور پاکستان و ترکیه در یک کنفرانس خبری مشترک با آصف علی زرداری رییس جمهور پاکستان در ارتباط به گفتگوهای صلح با طالبان گفت، حکومت افغانستان از قبل روی این امر تاکید داشته است، آن عده گروه هایی که با القاعده و سایر گروه های تروریستی ارتباط ندارند باید به زنده گی عادی برگردند.

ولی به گفته وی در گذشته جامعه بین المللی از این تلاش های افغانستان حمایت نمی کرد، اما حال متحدان جهانی افغانستان چه امریکا و یا اروپا از این روند حمایت می کنند.

همچنین به دنبال دیدار رهبران افغانستان، پاکستان و ترکیه اعلامیه مشترکی نیز انتشار یافت که در آن روی ادامه برگزاری جلسات مشترک و همکاری ها در زمینه برقراری ثبات در منطقه تاکید شده است.

به گفته سیامک هروی، رییس جمهور کرزی در ترکیه در جلسه همکاری های منطقوی برای افغانستان شرکت کرده است. در این اجلاس نماینده گان ۲۲ کشور اشتراک داشتند که سازمان ملل متحد از آن نظارت میکرد.

وی افزود، در این جلسه کشورهای اشتراک کننده طرح های شان را در ارتباط به افغانستان که قرار است در کنفرانس لندن ارایه کنند، هماهنگ می سازند.

بر بنیاد خبری دیگر روسیه، چین و ایران نیز در مورد افغانستان گفتگو کردند.

الکسی بورودافکین، معاون وزارت خارجهء روسیه با مقام های وزارت های خارجهء، افغانستان، ایران و چین در مورد افغانستان ملاقات کرده است.

دفتر مطبوعاتی وزارت خارجهء روسیه گزارش داده که مقام های چهار کشور در مورد اینکه سازمان های امنیتی منطقه ای از جمله سازمان شانگهای چی نقشی می توانند در ثبات افغانستان داشته باشند نیز گفتگو و تبادل نظر کردند.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد