خبرهای داخلی

214
۸ جوزا ۱۳۹۸

طالبان ماهانه یک ملیون افغانی عاید از معدن آشپشته بدست می آورند


گروه طالبان با همکاری بزرگان ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان و ولسوالی کهمرد ولایت بامیان، ماهانه بیش از یک میلیون افغانی از استخراح معدن ذغال سنگ آشپشته بدست میاورند.

معدن ذغال سنگ آشپشته در مرز مشترک ولسوالی تاله و برفک و ولسوالی کهمرد موقعیت دارد و این معدن به شکل غیر قانونی از سوی گروه طالبان با همکاری بزرگان محل استخراج می شود.

عبدالاحد ولسوال تاله و برفک گفت که روزانه صد ها تن ذغال سنگ از این معدن استخراج می گردد و ۲۰ الی ۲۵ موتر از طریق ولسوالی تاله و برفک به مرکز ولایت بغلان انتقال داده می شود.

به گفته وی، این معدن تحت تصرف گروه طالبان قرار دارد و این گروه از هر موتر ذغال سنگ ۲ هزار ۵۰۰ افغانی باج می گیرند.

به گفته کارشناسان، باج گیری گروه طالبان از این معدن، سالانه به بیش از یک میلیارد افغانی می رسد و این گروه تمام مصارف جنگی و لوژستیکی شان را از طریق باج گیری و مالیه بدست میاورند. سخی احمد انجینیر معدن می گوید که گروه های مسلح غیر مسوول و مخصوصآ گروه طالبان در استخراج و قاچاق اکثر معادن به ویژه در استخراج معدن ذغال سنگ آشپشته دست دارد.

معدن ذغال سنگ اشپشته، به فاصله ۹۸ کیلومتری شهر بامیان به طرف شمال واقع در ولسوالی کهمرد این ولایت موقعیت دارد و یکی از معادن معروف و مشهور افغانستان است.

اما مقامات امنیتی ولایت بامیان، استخراج معدن ذغال سنگ را در مربوطات این ولایت رد نموده و می گویند که هیچگونه معادن در بامیان به صورت غیر قانونی استخراج و قاچاق نمی گردد.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد