کابل

48
۱۹ دلو ۱۳۸۹
نویسنده:

طالبان در پي جدایی از القاعده

دو پژوهشگر مستقر در قندهار در گزارشی که روز دوشنبه توسط پوهنتون نیویورک منتشر شده است، می گویند، رهبران طالبان آماده اند برای خاتمه جنگ در افغانستان به رابطه خود با القاعده پایان دهند، اما حملات امریکا علیه قوماندان هاي متوسط طالبان موجب افراطی تر شدن اعضای جوان این گروه شده است.

“الکس استریک ون لینشوتن” و  “فلیکس کوهن” دو نویسنده این گزارش می گویند، طالبان آماده اند که اطمینان دهند از افغانستان بعنوان پایگاهی برای حملات تروریستی استفاده نمی شود، اما سیاست امریکا فرصت بیشتری برای القاعده در جذب اعضای جوانتر این گروه فراهم کرده است.

این مطالعه با اشاره به تفاوت های موجود بین این دو گروه می گوید، القاعده ریشه در اسلام گرایی خاورمیانه دارد و بدنبال جهادی در سطح جهان است، اما رهبران طالبان در روستاهای جنوب افغانستان پرورش یافته و از تحولات جهانی منزوی هستند.

دو نویسنده یاد شده که مصاحبه های زیادی با اعضای ارشد طالبان کرده اند می گویند، رهبری این گروه اطلاعی از حملات یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ نداشته و بدلیل بی توجهی خود از وقایع جهانی تحت تاثیر اسامه بن لادن قرار گرفتند.

این گزارش به نقل از یکی از رهبران ارشد طالبان می گوید که این گروه حاضر است حتی در عملیات ضدتروریستی نيروهاي خاص امريكايي علیه القاعده شرکت کند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد