خبرهای خارجی

881
۶ جدی ۱۳۹۶
نویسنده: کلید

ضرب الاجل اردوی سوریه به شورشیان

مخالفان حکومت بشار اسد روز سه شنبه پنجم دی اعلام کردند که نیروهای اردوی سوریه و حزب الله لبنان به شورشیان محاصره شده در یک منطقه استراتژیک در نزدیکی مرز اسرائیل، ۷۲ ساعت مهلت داده اند که تسلیم شوند و منطقه را ترک کنند.

به گزارش رویترز، اردوی سوریه به همراه نیروهای حزب الله مورد حمایت ایران و شبه نظامیان محلی توانسته اند شورشیان را در منطقه کوه هرمون در جنوب غربی سوریه و هم مرز با اسرائیل و لبنان به محاصره خود درآورند.

ابراهیم الجباوی، یک مقام “اردوی آزاد سوریه” به رویترز گفته است: آنها (نیروهای دولتی) ۷۲ ساعت به شورشیان مهلت داده اند تا تسلیم شده و به ادلب بروند، و کسانی که می خواهند در منطقه بمانند باید با نیروهای دولتی مصالحه کنند.

یک مقام دیگر شورشیان که خواست نامش فاش نشود، نیز گفته است، نیروهای دولتی و متحدانشان اعلام کرده اند که یا تسلیم شوید یا با حمله نظامی مواجه خواهید شد.

رویترز می گوید، پس از دو ماه نبرد شدید نیروهای دولتی به همراه حزب الله لبنان و شبه نظامیان محلی توانسته اند مزارع و ارتفاعات این منطقه را تصرف کنند و اکنون شورشیان در منطقه «بیت جین» محاصره شده اند.

به نقل از رادیو فردا، رسانه های وابسته به حزب الله لبنان روز سه شنبه اعلام کرده اند، مذاکرات با شورشیان برای تخلیه منطقه و انتقال آنها به ادلب آغاز شده است.

صحیب الرحیل، یکی از قوماندانان گروه «لواء الفرقان» که نیروهایش در این منطقه با اردوی سوریه و حزب‌الله درگیر هستند، نیز گفته است، بیش از هشت هزار غیرنظامی در این منطقه گرفتار شده اند.

پیش از این «یک منبع اطلاعاتی غربی» که نامش برده نشده است، در گفت‌وگو با رویترز، تصریح کرده بود که حزب الله لبنان رهبری درگیری‌ها در برابر مخالفان اسد در این منطقه را بر عهده دارد.

صحیب الرحیل نیز روز یکشنبه گفته بود: «ایران در تلاش است تا نفوذ خود را در حد فاصل بین دمشق تا مرز اسرائیل تقویت کند.»

این در حالی است که وبسایت اسرائیلی «وای.نت» روز یکشنبه نوشته بود که حزب‌الله لبنان در سایه پیروزی‌های اردوی بشار اسد، جای پای خود را در این منطقه محکم کرده و مسیرهایی برای انتقال جنگ‌افزار از سوریه به لبنان ایجاد کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، سه هفته پیش در یک پیام ویدئویی به همایشی در واشنگتن گفته بود: «ما نخواهیم گذاشت ایران، که تنها هدفش نابودی کشور ما است، بر سوریه مسلط شود.»

بر اساس گزارش رسانه‌های عربی، اسرائیل در ماه‌های اخیر چند بار اهداف متعلق به ایران و کاروان‌های سلاح برای حزب‌الله در خاک سوریه را بمباران کرد.

 

 

 

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد