خبرهای داخلی

332
۱۵ اسد ۱۳۹۷
نویسنده: اسحق اکرمی

صدها متعلم در دایکندی به رسم اعتراض مکتب‎های شان را ترک کردند

در پی اختطاف یک معلم زن از سوی افراد مسلح غیرمسوول در دایکندی، صدها متعلم دختر و پسر در این ولایت دست به اعتراض زدند و مکتب‎های شان را ترک کردند.
این متعلمان در نامه‎ای به حکومت خواستار رهایی بی‎قید و شرط این معلم زن از چنگ افراد مسلح اختطافچی شده‎اند.
آن‎ها هشدار داده‎اند تا زمانی که معلم اختطاف‎شده از چنگ افراد مسلح آزاد نشود و همچنان امنیت شاگردان و معلمان در دایکندی تأمین نگردد، برای ادامه آموزش به مکتب حاضر نخواهند شد.
مقام‎های محلی دایکندی می‎گویند که منیژه، یکی از معلمان مکتب پسرانه “جنگان” در ولسوالی اشترلی این ولسوالی، ده روز پیش در دهم اسد توسط افراد مسلح وابسته به فردی به نام “باقر مبلغ‎زاده” اختطاف شده است.
جان‎محمد بیانی، آمر معارف ولسوالی اشترلی، به کلید گفت که هرچند اداره محلی و بزرگان قومی در دایکندی تلاش کرده‎اند تا منیژه را از چنگ این افراد آزاد کنند، ولی تلاش‎های آن‎ها به نتیجه‎ای نرسیده است.
گفته می‎شود که این معلم با نیت ازدواج اجباری توسط افراد مسلح وابسته به مبلغ‎زاده اختطاف شده است.
آمر معارف ولسوالی اشترلی تأیید می‎کند که صدها متعلم دختر و پسر به خاطر ناامنی‎ها و عدم مصوونیت جانی‎شان، مکتب‎ها را ترک کرده‎اند و دست از درس خواندن کشیده‎اند.
خدیجه، خواهر معلم منیژه، در صحبت با کلید گفت که خواهرش هنگام بازگشت از مکتب به خانه در مسیر راه توسط پنج فرد مسلح غیرمسوول ربوده شده است.
به گفته وی، این افراد که وابسته به “گروه مسلح باقر مبلغ‎زاده” هستند، خواهرش را هنگام اختطاف لت و کوب نیز کرده‎اند.
یک بزرگ قومی در دایکندی به شرط افشا نشدن نامش به کلید گفت که افراد مسلح وابسته به مبلغ‎زاده پیش از این نیز یک دختر تازه نامزاد شده را اختطاف کرده بودند.
به گفته او، هدف از این اختطاف آن بود که دختر تازه نامزاد شده، قرار قبلی ازدواجش با پسر دیگری را فسخ و خود را برای ازدواج با پسر مبلغ‎زاده آماده کند.
تلاش کردیم دیدگاه باقر مبلغ‎زاده را نیز در این گزارش درج کنیم اما با تماس‎های مکرر موفق به دریافت دیدگاه او در این باره نشدیم.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد