خبرهای داخلی

403
۱۲ سرطان ۱۳۹۷
نویسنده: جواد نبی‎زاده

صدها باشنده فاریاب در یک حرکت اعتراضی خواستار رهایی نظام‎الدین قیصاری شدند

صدها نفر از باشنده‎های ولایت فاریاب صبح امروز سه‎شنبه/ ۱۲ سرطان در شهر میمنه، مرکز این ولایت، در پیوند به گرفتاری نظام‎الدین قیصاری توسط نیروهای دولتی، دست به تظاهرات مسالمت‎آمیز زدند و خواستار رهایی وی شدند.
نظام‎الدین قیصاری، قوماندان امنیه ولسوالی قیصار و قوماندان بخشی از نیروهای خیزش مردمی در فاریاب، روز دوشنبه، همراه با ۲۵ نفر از افراد زیر فرمانش توسط نیروهای کماندو گرفتار شد و به کابل انتقال یافت.
قیصاری از سوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین به توهین به مقام‎های نظامی زون شمال و تهدید کردن این مقام‎ها به مرگ و برخورد فزیکی با آن‎ها در یک جلسه امنیتی در مقر لوای اول این قول اردو در شهر میمنه متهم شده است.

نظام الدین قیصاری

با این حال، رییس شورای ولایتی فاریاب ضمن تأیید درگیری میان افراد وابسته به نظام‎الدین قیصاری و نیروهای کماندو در شهر میمنه به کلید گفت که در این درگیری شش سرباز وابسته به قیصاری کشته شده‎اند و چهار نفر از افراد زیر فرمانش زخم برداشته‎اند.
طاهر رحمانی همچنان افزود که به دنبال این درگیری، نیروهای کماندو شب گذشته سه بار به خانه نظام‎الدین قیصاری حمله کرده‎اند که در نتیجه این حملات سه نفر از افراد زیر فرمان وی کشته شده‎اند.
او گفت که صدها نفر از باشنده‎های فاریاب صبح امروز در شهر میمنه دست به تظاهرات زدند و خواستاری رهایی فوری قیصاری و افرادی شدند که در جریان حادثه دیروز از سوی نیروهای کماندو گرفتار و به کابل منتقل شدند.
قول اردوی ۲۰۹ شاهین از مردم فاریاب خواسته است تا زمان بهبود یافتن وضعیت امنیتی در شهر میمنه دست از هر نوع تجمع مدنی و اعتراضی بکشند؛ زیرا احتمال دارد تجمع آن‎ها از سوی “دشمن” هدف قرار گیرد و از آن سوء استفاده صورت شود.
اما محمدحنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین، در گفتگو با کلید، حمله شب‎هنگام نیروهای کماندو به خانه قوماندان امنیه ولسوالی قیصار را تکذیب کرد.
رضایی تصریح کرد که پس از آنکه نیروهای کماندو با افراد وابسته به نظام‎الدین قیصاری در مقر لوای اول قول اردوی ۲۰۹ شاهین به درگیری پرداختند، نیروهای کماندو به خاطر تأمین امنیت در ساحات مختلف شهر میمنه مستقر شدند.
وی افزود که در جریان جابه‎جایی این نیروها، بار دیگر بین دو طرف درگیری صورت گرفت که تا هنوز درباره تلفات این درگیری آماری در دست نیست.

هشدار دوستم به حکومت
عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری که نزدیک به یک‎ونیم سال می‎شود در ترکیه به سر می‎برد، با نشر اعلامیه‎ای از رهبری حکومت وحدت ملی خواسته است تا هر چه زودتر نظام‎الدین قیصاری و همراهانش را آزاد کند.

عبدالرشید دوستم

دوستم در این اعلامیه از نظام‎الدین قیصاری به عنوان نماینده خود در “خطوط دفاعی فاریاب” یاد کرده است.
وی که رهبر و بنیان‎گذار حزب جنبش ملی نیز است، هشدار داده است که اگر نظام‎الدین قیصاری و همراهانش به زودترین فرصت رها نشوند، احتمال دارد در پیوند به این قضیه نارضایتی مردم در شمال کشور اوج بگیرد و تمام برنامه‎های دولت از جمله پروسه انتخابات را با سکتگی و چالش جدی روبه‎رو سازد.
دوستم تأکید کرده است در صورتی که چنین مشکلاتی به میان آید، مسوولیت آن به دوش کسانی خواهد بود که به گفته او زمینه‎ساز این بحران شده‎اند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد