خبرهای خارجی

749
۱۵ قوس ۱۳۹۶
نویسنده: کلید

صدراعظم لبنان استعفای خود را پس گرفت

سعد حریری، صدراعظم لبنان در جلسه کابینه این کشور استعفای خود را پس گرفته و کابینه ائتلافی او تصویب کرده که لبنان از درگیری در سایر کشورها دور بماند.

گروه حزب‌الله که مورد حمایت ایران است و اعضایش در جنگ داخلی سوریه دخالت داشتند از جمله گروه‌های حاضر در کابینه ائتلافی لبنان است.

آقای حریری روز چهارم نوامبر در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، ضمن انتقاد از حکومت ایران و گروه حزب‌الله لبنان، استعفا کرده بود. او گفت چون احساس امنیت جانی نمی‌کند به کشورش بازنخواهد گشت. اما سرانجام دو هفته پیش به لبنان باز گشت.

استعفای ناگهانی آقای حریری در اوایل ماه نوامبر و در حالی که در عربستان سعودی بود با انتقادهای گسترده‌ای روبرو شد. برخی رسانه‌های لبنان و همچنین برخی مقامات این کشور مدعی شدند که آقای حریری تحت فشار مقامات عربستان وادار به استعفا شده و در بازداشت خانگی است.

به دنبال این انتقادها میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان، علنا عربستان سعودی را به بازداشت آقای حریری، نخست‌وزیر لبنان متهم کرد. اتهامی که مقامات عربستان سعودی رد کردند.

آقای عون گفت که هیچ چیزی غیبت ادامه‌دار آقای حریری را توجیه نمی‌کند و چنین کاری ناقض حقوق آقای حریری است. رئیس‌جمهوری لبنان افزود به باور او، چنین کاری، “اقدامی خصمانه” علیه لبنان است.

آقای حریری پس از میانجیگری فرانسه عربستان را ترک کرد و به فرانسه رفت و پس از اقامتی کوتاه در آن کشور و دیدار با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز ۲۱ نوامبر به لبنان برگشت.

وی قبل از ورود به لبنان در مصر و قبرس توقف داشت و در مصر با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور دیدار کرد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد