خبرهای داخلی

300
۲۳ دلو ۱۳۹۷
نویسنده: خیرالدین رحمانی

صبغت الله مجددی رییس جمهوری اسبق کشور، در گذشت


صبغت الله مجددی رییس جمهوری سابق کشور و رهبر حزب نجات ملی، شب گذشته (دوشنبه شب) به عمر ۹۳ سالگی در گذشت.
خبر در گذشت حضرت صبغت الله مجددی در صفحات مجازی منتشر گردید و خانواده وی نیز این خبر را تایید نموده است.
صبغت الله مجددی در سال ۱۳۰۵ در کابل به دنیا آمد و از خانواده مشایخ طریقت نقشبندیه و منتسب به شیخ احمد سرهندی، مشهور به مجدد الف ثانی بود. وی در سال ۱۹۴۰ رشته شرعیات را در قاهره به پایان رساند و پس از بازگشت به کابل شروع به تدریس شرعیات نمود.
مجددی، پس از کودتای هفت ثور ۱۳۵۷، که حزب دموکراتیک خلق افغانستان طرفدار شوروی سابق در نتیجه آن به قدرت رسید، به پاکستان رفت و در دوران سلطنت حفیظ الله امین به شدت سرکوب گردید. وی در سال ۱۹۷۹ افغانستان را ترک و جبهه ملی برای نجات افغانستان (NFSA)را در پاکستان تاسیس کرد.
در سال های ۱۳۶۸ و ۱۳۶۹ خورشیدی که حکومت در تبعید مجاهدین در پاکستان ساخته شد، صبغت الله مجددی به عنوان رئیس دولت اسلامی افغانستان تعیین شد.
پس از پیروزی مجاهدین، آقای مجددی در بهار سال ۱۳۷۱ برای دو ماه به عنوان رئیس دولت موقت مجاهدین انتخاب شد و دولت را رسما از فضل الحق خالقیار، صدراعظم دولت نجیب الله تحویل گرفت.
پس از سقوط دولت مجاهدین به وسیله طالبان، آقای مجددی دوباره به پاکستان بازگشت، هرچند به جبهه شمال که رهبری آنرا احمد شاه مسعود به عهده داشت نپیوست؛ اما به مبارزات خود برای بازپس گیری کابل ادامه داد.
مجددی به لسان های دری، پشتو، عربی، اردو و انگلیسی مسلط بود.

گفتنی است که پیش از این نیز چندین بار خبر مرگ وی منتشر شده بود؛ اما هر بار این خبر از سوی خانواده مجددی رد شده بود.
سر انجام شب گذشته وی به سن ۹۳ سالگی وفات نمود و قرار است مراسم جنازه آقای مجددی فردا چهارشنبه در غازی استادیوم برگزار شود.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد