اقتصادی

122
۱۸ ثور ۱۳۹۸
نویسنده: عارفه صبوری

شکایت باشندگان هرات از افزایش بهای مواد خوراکی در ماه رمضان


شهروندان هرات از افزایش بهای مواد خوراکی با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان شاکی بوده و ادعا دارند که نبود نظارت بر بازار از سوی نهاد های مسئول زمینه سوء استفاده را برای تاجران مهیا ساخته است.

شکر، گوشت، خرما، سبزیجات، حبوبات و برخی از مواد خوراکی دیگر نیز به گونه بی پیشینه ی قیمت های آنها سیرصعودی داشته است.

شهروندان هرات، مسوولان اداره شاروالی و اداره محلی را به ضعف مدیریت متهم نموده و می گویند که نبود نظارت بر بازار داخلی از سوی دولت، زمینه ‌ی سوء استفاده ‌ را برای برخی از تاجران و فروشنده ها فراهم کرده است.

این شهروندان هرات از مقام های اداره محلی می خواهند تا با آن عده از تاجران و فروشنده های که از ایام رمضان سوءاستفاده می نمایند، برخورد جدی نماید.

در عین حال برخی از اعضای شورای ولایتی هرات  نیز افزایش بهای مواد غذایی را تائید می کنند.

نوراحمد حیدری یک تن از اعضای شورای ولایتی هرات می گوید:” دولت باید نرخ کالا را تا حدی تعیین کند با آنکه نظام بازار آزاد حاکم می باشد؛ اما به این معنا نیست که دولت هیچ کنترول قانونی بر نرخ بازار نداشته باشد.”

وی سهل انگاری مسوولان دولتی را دلیلی برای افزایش بهای مواد غذایی عنوان می ‌کند.

همه ساله در ماه رمضان بهای مواد خوراکی افزایش می یابد و مردم معتقدند که دولت باید بالای نرخ بازار داخلی کنترل داشته باشد.

با این حال عبدالرحیم مرادی مدیر تنظیم اداره مارکیت های شاروالی هرات نظام اقتصاد بازار آزاد را عامل اصلی این معضل عنوان می کند.

آقای مرادی افزود:” در سال روان علاوه براین افزایش نرخ دالر و یکجا شدن گمرک هرات با بندراسلام قلعه که مشکلات را در این ساحه مرزی به وجود آورده است، سبب افزایش قیمت مواد خوراکی شده است.”

از سوی هم جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می گوید که این اداره با حضور نماینده اداره شاروالی و دیگر بخش ها هیاتی را تعیین کرده است تا از بهای مواد اولیه در بازار کنترل و بررسی داشته باشند.

برخی از آگاهان امور اقتصادی به این باور اند که دولت اوضاع بازار را کنترول نماید.

آنان هشدار میدهند که در صورت ادامه این وضعیت مردم، تاجران و سرمایه‌ گزاران، آسیب ‌های زیاد مالی را متحمل خواهند شد.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد