داغترین-خبر

۷ اسد ۱۳۹۸
نویسنده: فصیح متوکل

شورای نامزدان انتخابات به تحریم انتخابات هشدار داد


شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، هشدار می‌دهد که  اگر حکومت تا یک هفته‌ی دیگر سوء‌استفاده از امکانات و صلاحیت‌های دولتی، عزل و نصب‌های سیاسی و غیرقانونی را متوقف نکند، انتخابات پیش رو را تحریم خواهند کرد.

این شورا با نشر اعلامیه‌، حکومت را متهم به تلاش برای مهندسی انتخابات ریاست جمهوری کرده و گفته است که ادامه این وضعیت منجر به برگزرای انتخابات پرتقلب و بحران آفرین خواهد بود.

نثاراحمد نثار، سخنگوی تیم انتخاباتی صلح، قانونیت و رفاه به رهبری شهاب حکیمی، به کلید می‌گوید:« اگر حکومت تعهد ندهد که دیگر از امکانات دولتی در جریان کمپاین های انتخاباتی استفاده نمی‌کند، این شورا انتخابات ریاست جمهوری را تحریم خواهد کرد.»

با این حال، وحیدالله فرزه‌یی، یکی از اعضای اتحادیه حقوق دانان افغانستان می‌گوید که موضوع انتخابات ریاست جمهوری بحث حقوقی و سیاسی به‌خود گرفته و قانون در مورد تحریم انتخابات از سوی کاندیدا ها چیزی پیش بینی نکرده است.

به گفته وی، اگر تنها یک کاندید برای مبارزات انتخاباتی باقی بماند در آن صورت انتخابات برگزار نخواهد شد.

با این حال، مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که تا کنون به صورت رسمی به منظور تحریم انتخابات از سوی کاندیدا های انتخابات ریاست جمهوری پیشنهادی نیامده است.

ذبیح الله سادات، یکی از اعضای تیم مطبوعاتی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید:« در قانون راجع به تحریم انتخابات ریاست جمهوری چیزی نیامده است؛ اما انصراف از اختیارات کاندیدا ها نیست.»
شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، بشمول حنیف اتمر، احمد ولی مسعود و نورالحق علومی متشکل از دوازده تن از کاندیدا های انتخابات ریاست جمهوری است.

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد