خبرهای داخلی

187
۲۱ قوس ۱۳۹۷
نویسنده: خیرالدین رحمانی

شورای مشورتی صلح با عضویت چهره های جهادی تشکیل شد


شورای امنیت ملی افغانستان از تشکیل شورای مشورتی صلح و گروه مذاکره کننده با طالبان با عضویت رهبران جهادی و برخی از مقامات پیشین حکومتی خبر داده است.
در فهرستی که از سوی شورای امنیت ملی منتشر شده، حامد کرزی، صبغت‌الله مجددی، عبدالرب رسول سیاف، گلبدین حکمتیار، عطا محمد نور، محمد کریم خلیلی، محمدآصف محسنی، یونس قانونی، حامد گیلانی، حاجی دین محمد، اسماعیل‌خان، سید منصور نادری، صلاح‌الدین ربانی، عبدالهادی ارغندیوال، آمنه افضلی، صدیقه بلخی و امرالله صالح نام های شان درج است.
به اضافه رهبران جهادی، رئیس جمهوری و معاونین او، روسای مجلس نمایندگان، مشاور امنیت ملی و قاضی‌القضات از جمله مقام‌های اند که نام شان در این فهرست دیده می شود.
درخبرنامه شورای امنیت هم چنان آمده است که “بورد عالی مشورتی صلح” چهار وظیفه عمده دارد: ارایه مشورت‌های سازنده به رهبری دولت، بررسی و ارزیابی پیشنهادهای کمیته‌های کاری صلح، ارایه برنامه و چارچوب مذاکرات و نظارت از تحقق روند مذاکرات صلح”.
این شورای مشورتی در حالی تشکیل می گردد که پیش از این حکومت یک تیم ۱۲ نفری اعضای کابینه را به رهبری عبدالسلام رحیمی، رئیس دفتر رئیس جمهوری بخاطر مذاکره با گروه طالبان و روند پیشبرد پروسه صلح تعین نموده بود که واکنش های را مبنی بر این که حکومت در پیشبرد پروسه صلح تک روی می کند، به همراه داشت.
در همین حال گروه طالبان از آغاز کار پروسه صلح تا کنون تاکید شان بر این بوده که آنان با حکومت افغانستان گفتگو نخواهند کرد و طرف اصلی آنان امریکا است، به همین دلیل وزارت خارجه امریکا زلمی خلیلزاد را به حیث نماینده ویژه امریکا برای افغانستان از بهر پیشبرد روند صلح و مذاکرات با گروه طالبان گماشته است.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد