خبرهای داخلی

268
۳۰ سرطان ۱۳۹۷
نویسنده: فصیح متوکل

شورای سراسری علما و شورای عالی صلح از فتواهای ضد جنگ استقبال کردند

مقام‎های شورای سراسری علما و شورای عالی صلح ضمن استقبال از فتواهای ضد جنگ در افغانستان می‎گویند که پس از صدور این فتواها تحول تازه‎ای در کشور رخ خواهد داد.
در بیستم سرطان امسال نزدیک به صد عالم دین از ۳۳ کشور اسلامی در یک نشست دو روزه در عربستان سعودی اعلام کردند که جنگ جاری در افغانستان ناروا و حرام است.
اکرم خپلواک، رییس دارالانشای شورای عالی صلح، روز شنبه/ ۳۰ سرطان در یک نشست خبری در کابل، این فتوای ضد جنگ عالمان دین را تاریخی خواند.
به گفته وی، این فتوا در اثر تلاش‎های شورای عالی صلح و شورای سراسر علمای افغانستان از سوی شرکت‎کنندگان نشست عربستان سعودی صادر شده است.
خپلواک تصریح کرد که عربستان سعودی و دیگر کشورهای اسلامی به صورت بی‎طرفانه تلاش دارند تا گروه طالبان برای مذاکرات بین‎الافغانی آماده شود و به جنگ پایان بدهد.
عطاالرحمان سلیم، معاون شورای عالی صلح، در این نشست خبری تأکید کرد که جنگ، راه حل قضایای افغانستان نیست.
او نیز از فتوای متفق علمای جهان اسلام درباره جنگ افغانستان، استقبال کرد و آن را یک دستاورد مهم برای حکومت افغانستان خواند.
قیام‎الدین کشاف، رییس شورای سراسری علما، نیز که در این نشست خبری صحبت می‎کرد، بیان داشت که جنگ جاری در کشور جنگ میان شهروندان افغان است.
وی افزود که سال‎هاست افغانستان به گشتارگاه مردم بیگناه تبدیل شده است.
کشاف همچنان گفت که حرکت‎های صلح‎خواهانه مردمی، خودجوش است و باید مورد حمایت قرار گیرد.
مقام‎های شورای عالی صلح و شورای سراسری علما، در حالی فتوای ضد جنگ عالمان دین در نشست عربستان را یک دستاورد مهم عنوان می‎کنند که گروه طالبان این فتوا را یک نوع توطئه در برابر خود تفسیر کرده است.
گروه طالبان همچنان گفته است که از جنگ این گروه نباید به جنگ بین‎الافغانی تعبیر صورت گیرد، بلکه این جنگ در برابر نیروهای “متجاوز” خارجی و مشروع است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد