خبرهای داخلی

163
۷ جوزا ۱۳۹۷
نویسنده: خلیل اسیر

شورای امنیت ملی: دیدارها با مقام‎های پاکستانی در فضای سازنده برگزار شد

یک هیأت عالی‎رتبه افغانستان که روز یک‎شنبه به ریاست محمدحنیف اتمر، مشاور امنیت ملی کشور به پاکستان رفته بود، با مقام‎های مختلف سیاسی و نظامی این کشور دیدار و گفتگو کرده است.
دفتر مطبوعای شورای امنیت ملی با نشر خبرنامه‎ای گفته است که دیدارها در سطوح عالی با مشاور امنیت ملی، لوی درستیز، رهبری دستگاه امنیتی، معین سیاسی وزارت امور خارجه، رییس اپراسیون، مشاور امور اقتصادی صدراعظم و سایر مقام‎های عالی‎رتبه پاکستان در یک فضای مثبت و سازنده برگزار شد.
براساس خبرنامه، در بخش امنیتی توافق شد تا دو طرف برای عملی شدن ۶۶ فقره تعهدات مندرج در “پلان عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی” که مهمترین چهارچوب جامع برای همکاری‌های دوجانبه می‌باشد، هر چه زودتر مطابق یک پلان مشخص گام‌های عملی را بردارند.
همچنان طرفین به صورت خاص روی عملی ساختن اقدامات مشخص طی روزهای آینده برای پیشبرد پروسه صلح و کاهش خشونت به توافق رسیدند.
شورای امنیت ملی کشور گفته است که مهمترین موضع مشترک در مورد پروسه صلح این است که پالیسی موجود صلح هیچ بدیل بهتری ندارد، اما آن‎هایی که انتخاب شان صلح نباشد به شکل مشترک با اقدامات مشخص مقابل خواهند شد.
همچنان توافق صورت گرفته است تا کمیته‌های کاری در هر دو طرف هماهنگ کننده‌های خاص را تعیین نمایند و از پیشرفت عملی فعالیت‌های این کمیته‌ها به شکل مستقیم توسط رهبری دو کشور نظارت صورت پذیرد.
به نقل از خبرنامه، در بخش اقتصادی نیز در مورد انتقال برق آسیای مرکزی از طریق افغانستان، ایجاد سهولت‌ها برای ترانزیت و تجارت از آسیای مرکزی به گوادر و بالعکس با احداث خط آهن در تطابق با تعهدات بین‏المللی طرفین، و توسعه شاهراه جلال‌آباد – کابل توافقات مشخصی صورت گرفته است.
دو طرف توافق کرده‎اند با ایجاد میکانیزم‌های مشخص شاهد عملی شدن این توافقات طی روزهای آینده باشند و طی یک هفته تا ده روز آینده آجندای مشخص تیم‌های کاری را تدوین نمایند.
همچنان در خبرنامه آمده است که قرار است براساس دعوت رییس جمهور غنی، جنرال باجوه، لوی درستيز پاکستان، طی روزهای آینده به افغانستان سفر کند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد