صحت

416
۱۹ دلو ۱۳۸۹
نویسنده:

شهر دو ملیونی با صدهزار معتاد

در ولایت بلخ در ميان ۲ ملیون نفوس، بیشتر از ۱۰۰ هزار  معتاد زندگی می كند که کارشناسان این رقم را تکان دهنده  می دانند.

اعتياد تنها يك مرض روانی و جسمی نيست بلكه افراد معتاد مجرمان متكرر نيز هستند كه مدام دست به ارتكاب جرم می زنند.

از اين رو در جامعهء كه تعداد افراد معتاد زياد باشد، گراف جرم بالا رفته و خشونت های خانوادگی به اوج خود می رسد.

معتادان حتی كوشش می كنند از اموال خانه سرقت نموده و آن را جهت تهيه مواد به فروش برسانند.

آماری كه از تعداد معتادان در اين ولايت ارائه شده نشان می دهد كه از هر ۱۰۰ باشنده در این ولایت، ۲۰ تن آن معتاد به مواد مخدر اند.

کشت، قاچاق و عرضه مواد مخدر در بازار بلخ، نشان دهندهء بی توجهی مسؤلان در این زمینه می باشد که سبب افزایش معتادان نيز گرديده است.

اين درحالی است كه چند سال پيش، مسئولان ولايتی، تعداد معتادان را نزديك به صفر اعلام می كردند.

محمد رحیم ، رییس مبارزه با مواد مخدر ولایت بلخ می گوید: “طبق سروی های صورت گرفته آمار معتادان در ولایت بلخ  به ۱۰۰ هزار نفر می رسد. البته این آمار دقیق نبوده وآمار واقعی معتادان بالاتر از آن می باشد.”

حیات الله، کارشناس مسايل اجتماعی می گوید: “مشکلات اقتصادی، بیکاری، هم نشینان نا سالم و مهاجرت  به کشور های بیگانه علت اساسی معتاد شدن اشخاص  به مواد مخدر می باشد.”

حیات الله ، بر این باور است: “تعیین آمار دقیق معتادان نیاز به یک تحقیق دقیق و تخصصی دارد که چنین سروی  تا حال صورت نگرفته و از سویی هم زمینه های معتاد شدن مردم در جامعه زیاد می باشد که همه روزه سبب بالا رفتن آمار معتادان می گردد.”

از جانبی هم ولایت بلخ با داشتن این رقم بالای معتادان از امکانات ناچیزی برای تداوی آنان برخوردار است که این امکانات، رقم ناچیز معتادان بلخ را برای تداوی اکتفا می کند.

داکتر محمد داوود راتب، مسئول شفاخانه ۲۰ بستر تداوی معتادان بلخ می گوید: “امکانات موجود برای تداوی معتادان در ولایت بلخ، صرف برای ۱ درصد معتادان این ولایت بسنده است نه بیشتر از آن.”

رقم بالای معتادان در این ولایت و نبود امکانات برای تداوی آنان نگران کننده به نظر می رسد.

داکتر فریدون سدید، متخصص تداوی معتادان اظهار می دارد: “با امکانات اندك محال است که در آینده نزدیک جلو رشد و پیشرفت اعتیاد را در جامعه گرفت.”

همچنان این افزایش و گشت و گذار معتادان در شهر باعث نگرانی باشندگان بلخ شده است. معتادان در بدست آوردن مواد مخدر برای تسکین روان و جسم خود، دست به هر کار غیر قانونی، مانند دزدی ، تن فروشی، گدایی و…. می زنند.

سید علی بابا  از شهروندان مزار شریف که آیینه  عقب نمای موترش به سرقت رفته است، می گوید: “این کار را معتادان انجام می دهند.”

وی  از دولت می خواهد تا در زمینهء جمع آوری معتادان اقدام کند.

ارتكاب جرم برای كسب مواد از جانب معتادان نيز اعتراف می شود.

غوث الدین ۲۲ ساله، یکی از معتادان  می گوید: “برای دستیابی به مواد مخدر دست به هر کار زده است. از قبیل فروش اموال دست داشتهء خود و بعدا آغاز به دزدی اموال مردم.”

وی می افزاید: “فروشندگان، مواد را آزادانه به دسترس معتادان قرارمی دهند.”

غلام، یکی دیگر از معتادان این شهر که به مرکز تداوی معتادان برای تدوای آمده است می گوید: “تا زمانی که  توزیع کنندگان مواد مخدر آزادانه فعالیت کنند و معتادان به سهولت به مواد مخدر دسترسی دارند، جلوگیری از رشد  اعتیاد  ناممکن خواهد بود.”

حیات الله کارشناس مسايل اجتماعي باورمند است: “راه حل بحران اعتیاد دراز مدت بوده و نیازمند برنامۀ ملی و دلسوزانه از طرف دولت و همکاری نهاد های مدنی و مردم را خواهان است.”

به نظر وی “تا دولت فقر، بیکاری و بیسوادی را از بین نبرد، مبارزه با این کار دشوار خواهد بود.”

فرید، يكي از معتادان می گويد: “یکی از دوستانم که معتاد به مواد مخدر بود مرا تشویق کرد و گفت ” اگر می خواهی غم های دنیا را فراموش کنی، بیا از این مواد استفاده کن.”  چون بی پولی و بیکاری مرا بسیار رنج می داد، خواستم این رنج هارا فراموش کنم. لذا آغاز به استفادهء هیروین کردم  و حالا می دانم که این اشتباه قابل جبران است.”

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد