اجتماعی

۲۹ جدی ۱۳۹۸
نویسنده: جواد نبی‌زاده

شماری از خبرنگاران شمال کشور برای حفظ جان شان دست به خودسانسوری می‌زنند

شماری از خبرنگاران و نهادهای حامی رسانه‌ها از وضعیت امنیتی در شمال کشور نگران بوده و این وضعیت را برای فعالیت‌های رسانه‌ای در این زون دشوار می‌دانند.
آنان ادعا دارند که در یک سال پسین به دلیل بدترشدن اوضاع امنیتی در ولایت‌های شمال کشور، شماری از خبرنگاران برای حفظ جان شان دست به خودسانسوری زده و نتوانسته‌اند با خاطر آسوده به افشای حقایق بپردازند.
از سویی هم، این نگرانی‌ها در میان بانوان خبرنگار در این زون بیشتر بوده و باعث کم‌رنگ‌شدن حضور بانوان در رسانه‌ها گردیده است.
میرویس بیژن؛ یک‌تن از خبرنگاران شمال، از این وضعیت چندین‌بار آسیب دیده و در آخرین مورد از سوی شماری از افراد مسلح مورد لت‌وکوب قرار گرفته است.
وی می‌گوید، هنوزهم پدیده‌های زیادی وجود دارد که جان و شغل خبرنگاران را در حوزه‌ی شمال کشور تهدید می کند.
با این حال، محبوبه محمدی؛ بانوی خبرنگار از حضور کم‌رنگ هم‌قطارانش در رسانه‌های حوزه‌ی شمال کشور نگران بوده و می‌گوید، ناامنی‌ها و سنتی‌بودن جامعه باعث گردیده است که شماری خبرنگاران در سال‌های اخیر از فعالیت‌های رسانه‌ای دست بکشند.
در همین حال، محمد بشیر انصاری؛ رییس کمیته‌ی مصئونیت خبرنگاران در حوزه‌ی شمال کشور، این وضعیت را برای خبرنگاران و رسانه‌های این زون دشوار توصیف نموده است.
او می‌افزاید، این وضعیت به نفع آزادی بیان نبوده و خبرنگاران را وادار به خودسانسوری می‌سازد.
از سوی دیگر، کمیته‌ی مصؤنیت خبرنگاران در زون شمال به روز یک‌شنبه، طی نشست خبری از کاهش خشونت در برابر خبرنگاران خبرداده است، اما مسوولان این نهاد نگران‌اند که بیشترین خشونت‌ها از سوی افراد مربوط به حکومت افغانستان صورت گرفته و بعد از آن طالبان، خشونت در برابر خبرنگاران را در کشور متقبل شده‌اند.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد