اجتماعی

۲۶ جدی ۱۳۹۸
نویسنده: خیرالبنات سادات

شماری از باشنده‌گان کشور از افزایش بهای گاز در بازارها نگران‌اند

با سردشدن هوا بهای مواد سوخت به‌ویژه گاز مایع در کابل و ولایات کشور به گونه‌ی چشم‌گیری افزایش یافته است و این موضوع نگرانی شهروندان کشور را در قبال داشته است.
هم اکنون یک کیلو گاز مایع در پایتخت به ۱۲۰ افغانی به فروش می‌رسد.
محمد علی؛ یک تن از دست‌فروشان شهر کابل می‌گوید که وی هسته‌ی آفتاب پرست می‌فروشد و حالا که بهای یک کیلو گاز مایع به ۱۱۰ افغانی رسیده است وی توانایی خرید گاز را ندارد.
از سویی هم، محمداسحق؛ یکی از بوت‌دوزان در شهر کابل می‌گوید که وی توان خرید گاز را ندارد و اطفال خوردسن او از سرمای زمستان تلف خواهد شد.
وی از حکومت می‌خواهد تا به حال مردم بیچاره، دل بسوزاند.
با این حال، سمیر رسا؛ سخنگوی وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که این وزارت در همکاری با شرکت دولتی مواد نفتی و گاز مایع موضوع را به جدیت تعقیب می‌کنند.
به گفته‌‌ی وی، به زودی چندین‌هزارتن گاز مایع از غرب افغانستان وارد کابل می‌شود که با واردشدن این گاز در بهای گاز مایع کاهش قابل ملاحظه‌ای خواهد آمد.
اما شرکت دولتی مواد نفتی و گاز مایع می‌گوید، بارش برف‌های سنگین و مسدودشدن راه‌های مواصلاتی در کشورو تنش‌ها میان آمریکا و ایران از دلایل عمده‌‌ی افزایش بهای گاز مایع در افغانستان است.
عبدالشکور غیاثی؛ سخنگوی شرکت دولتی مواد نفتی و گاز مایع می‌گوید که این اداره با استفاده از ذخایر نفت و گازی که در اختیار دارد، فی کیلو گاز را مبلغ ۵۰ افغانی از طریق ۳۳ غرفه به شهریان کابل به فروش می‌رساند.
به گفته‌ی غیاثی، تصدی مواد نفتی و گاز مایع، فی کیلو گاز را به قیمت ۵۰ افغانی به پرچون‌فروشان شهرکابل عرضه می‌‎کند و از آنان به صورت کتبی تعهد گرفته می‌شود تا به مردم فی کیلو مبلغ ۶۰ افغانی به فروش برسانند.
گفتنی‌ست که تاجران همه‌ساله به محض سردشدن هوا بهای مواد سوخت به ویژه گاز را افزایش می‌دهند و دست به احتکار می‌زنند اما جلو آنان گرفته نمی‌شود.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد