و مطالب دیگر

1238
۱۱ حمل ۱۳۹۵
نویسنده:

شبی با بودا؛ تأکید بر بازسازی پیکره‎های بودا

شماری از فعالان مدنی و فرهنگی ولایت بامیان ضمن محکوم نمودن تخریب پیکره‎های بودا از سوی طالبان، از سازمان یونسکو خواستند تا این پیکره‎ها را دوباره بازسازی کند. آن‎ها این خواست شان را طی محفلی به مناسبت پانزدهمین سالروز تخریب مجسمه‎های بودا از سوی طالبان، در مرکز ولایت بامیان مطرح کردند. صلصال، شهمامه و ککرک، مجسمه‎هایی در بامیان اند که پانزده سال پیش در ۱۹ حوت از سوی طالبان تخریب شدند.
مریم شریفی، یکی از برگزارکنندگان برنامه “شبی با بودا” گفت: “از دولت و سازمان یونسکو می‎خواهیم تا بودجه مشخصی را جهت بازسازی تندیس‎های بودا و آثار تاریخی بامیان در نظر بگیرند و نهادهای فرهنگی جهانی، تلاش بیشتر در جهت مرمت و حفاظت این آثار مبذول دارند.”
نمایشگاه کتاب و صنایع دستی، نمایش فلم مستند تخریب بودا، شعرخوانی، موسیقی محلی، نمایش تیاتر در روشنایی نور هریکین در یکی از مغاره‎های کنار مجسمه صلصال،گوشه‎های دیگری از برنامه “شبی با بودا” به مناسبت پانزدهمین سالگرد تخریب مجسمه‎های بودا بود. محمد طاهر زهیر، والی ولایت بامیان که در این محفل صحبت می‎کرد، تخریب مجسمه‎های بودا را توسط طالبان بزرگ‎ترین فاجعه فرهنگی بشر خواند و این عمل طالبان را بدترین اقدام ضد فرهنگی در افغانستان یاد کرد.
از سال ۲۰۰۳ میلادی به این طرف، هشت اثر و ساحه تاریخی بامیان در لیست موقت میراث جهانی معروض به خطر سازمان یونسکو ثبت شده است. اما فعالان فرهنگی در بامیان خواهان ثبت دایمی این ساحات و آثار در لیست این سازمان شدند.
ماسونری ناگاوکا، رییس بخش فرهنگی یونسکو در افغانستان – که در محفل شرکت داشت – گفت که سازمان یونسکو در سال ۲۰۱۶ میلادی تصمیم دارد بودای ۵۳ متری صلصال را مرمت و استحکام‎بندی کند. وی گفت: “در سال‎های آینده امکان دارد که یکی از مجسمه‎های دیگر بودا نیز از سوی سازمان یونسکو و کشورهای خارجی بازسازی شود.”
به گفته وی، یونسکو از سال ۲۰۰۳ به این طرف در بخش بازسازی، مرمت و استحکام‎بندی ساحات تاریخی ولایت بامیان کار کرده است. او از محکم‎کاری بودای شرقی یا شهمامه، مرمت شهر غلغله، بازسازی یک ساحه تاریخی در دره فولادی بامیان، به عنوان فعالیت‎های مهم یونسکو در بخش بازسازی و تحکیم ساحات و آثار تاریخی این ولایت در سال‎های گذشته یاد کرد.
از سوی دیگر، مسوولان دفتر ساحوی کمسیون مستقل حقوق بشر در بامیان، با اظهار نگرانی از وضعیت کنونی آثار تاریخی و باستانی بامیان، تخریب مجسمه‎های بودا در این ولایت را یک عمل ضد فرهنگی خوانده و خواستار شناسایی و مجازات عاملان آن شدند. روح‎الله فروغ، رییس دفتر کمسیون مستقل حقوق بشر در بامیان، گفت که وضعیت ساحات تاریخی و فرهنگی در این ولایت بسیار نگران کننده است و هشدار داد که اگر وضعیت تا ده سال دیگر به همین شکل ادامه داشته باشد، اکثریت این آثار و ساحات تاریخی نابود خواهد شد.
گفتنی است که فعالان فرهنگی و مدنی ولایت بامیان نیز وضعیت فعلی آثار تاریخی این ولایت را نگران کننده می‎دانند. به گفته آن‎ها، ساخت و سازهای بی‎رویه، قاچاق آثار باستانی، عدم حفظ و مراقبت از این آثار و ده‎ها عامل طبیعی و غیرطبیعی دیگر باعث تخریب ساحات و آثار تاریخی در بامیان شده است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد