خبرهای داخلی

345
۲۹ میزان ۱۳۹۷
نویسنده: خلیل اسیر

سیما سمر: سطح تقلب و تخلف انتخاباتی در انتخابات امسال نبست به گذشته کم بود

سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر، می‎گوید که سطح تقلب و تخلف انتخاباتی در انتخابات ولسی جرگه امسال نسبت به سایر انتخابات‎ها در کشور کم بود.
سمر که امروز نتایج مشاهدات این کمیسیون از روند برگزاری انتخابات را گزارش می‎داد، گفت که کمیسیون مستقل حقوق بشر با ۲۷۵ مشاهد از روند برگزاری انتخابات در یک هزار مرکز رای‎دهی در ۲۲ ولایت نظارت کرده است.
رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افزود که براساس مشاهدات ناظران این کمیسیون، مشکلات متعددی در روند رای‎دهی در این ۲۲ ولایت وجود داشته است.
تأخیر در گشایش مراکز رای‎دهی، فعال نبودن دستگاه‎های بیومتریک، نبود فهرست رای‎دهنده‎ها، پاک شدن رنگ انگشت‎، رای دادن افراد زیر سن قانونی و رای دادن یک فرد در چند محل رای‎دهی از مشکلات عمده‎ای بوده است که مشاهدان کمیسیون مستقل حقوق بشر در شماری از مراکز رای‎دهی در این ولایت‎ها با آن روبه‎رو شده‎اند.
سیما سمر می‎گوید که با وجود این مشکلات، میزان تخلف و تقلب در انتخابات ولسی جرگه امسال نسبت به سال‎های گذشته کم بود و تهیه فهرست رای‎دهنده‎ها و استفاده از سیستم بیومتریک تا حد زیادی به شفافیت این انتخابات کمک کرده است.
به گفته وی، در گذشته صندوق‎های رای توسط یک نفر پر می‎شد و یا در مواردی، زنان بدون آنکه در انتخابات شرکت کرده باشند، صندوق‎های رای به نام آن‎ها پر شده بود.
سمر خاطرنشان ساخت که این نوع تقلب در انتخابات امسال مشاهده نشده است و تخلفاتی هم که صورت گرفته است، نسبت به انتخابات‎های گذشته بسیار کم است.
رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر از کمیسیون مستقل انتخابات خواست در جریان شمارش آرا، صادقانه و شفاف عمل کند و از ارایه آمارهای غیرواقعی از میزان مشارکت مردم در انتخابات خودداری کند.
وی همچنان گفت در صورتی که شفافیت در شمارش آرا تأمین شود، امیدوار است که نامزدان، نتایج انتخابات را بپذیرند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد