داغترین-خبر

236
۲۶ جوزا ۱۳۹۸
نویسنده: فرشته هاشمی

سومین گفتمان صلح و مصالحه در کابل برگزار شد

عطاوالرحمن سلیم معاون شورای عالی صلج| photo: social media

سومین گفتمان صلح و مصالحه با حضور مسئولین شورای عالی صلح و برخی از سیاسیون کشور از سوی نهاد اجتماعی روشنا در کابل برگزارشد.

شورای عالی صلح می گوید، طالبان تا کنون آماده مذاکره با دولت افغانستان نیستند و هنوز هم اختلاف ها در شیوه رسیدن به صلح میان دولت افغانستان وطالبان وجود دارد.

عطاالرحمن سلیم معاون شورای عالی صلح، امروز (یکشنبه) در نشستی زیر نام “گفتمان صلح ومصالحه” گفت، امیدواری های زیادی  به نشست های که قرار است برگزار شود وجود دارد؛ اما دولت افغانستان باید با آوردن فشار بر طالبان آنها را آماده برای مذاکرات صلح بسازد.

در همین حال رولا غنی بانوی اول کشور با تاکید بر حفظ نظام کنونی، قانون اساسی و دستاورد های مردم افغانستان در پروسه صلح، می گوید:” مردم افغانستان خواهان تامین صلح هستند؛ اما صلح را به هرقیمتی نمی خواهند و به گذشته تاریک خود بر نمی گردند.”

باوی هم چنان، نقش جوانان را در تسریع روند صلح مهم و حیاتی توصف نمود.

از سوی هم ایوب اصیل معاون کمیسون مستقل حقوق بشر با تاکید بر شفافیت در روند گفتگو های صلح افزود:” صلحی که در آن حقوق مردم افغانستان حفظ نباشد قابل قبول نیست.”

با این حال محمد اجمل شاهپور معین جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ می گوید اگردر روند صلح شفافیت و تدبیر در نظر گرفته نشود زمینه برای جنگ های داخلی مساعد خواهد شد.

سومین دورگفتمان صلح و مصالحه از سوی نهاد اجتماعی روشنا در حالی برگزار می شود که قرار است در آینده نزدیک زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان  دور هفتم گفتگو های صلح را با طالبان در قطر آغاز کند.

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد