جنوب

361
۱۶ جدی ۱۳۹۷
نویسنده: خیرالدین رحمانی

سنگ رخام هلمند به پاکستان قاچاق می گردد


مسئولان فابریکه حجاری سنگ رخام در ولایت هلمند می گویند که روزانه ده ها موتر باربری، سنگ رخام این ولایت را به گونه قاچاقی به پاکستان انتقال می دهد.
لعل محمد کارگر رییس فابریکه حجاری در شهر لشکرگاه از تخطی ها در قرار داد سنگ رخام شاکی بوده و می افزاید که روزانه ده ها موتر سنگ رخام به پاکستان قاچاق می گردد.
به گفته کارگر، بر بنیاد قرار داد حکومت با شرکت های خصوصی هر ماه باید ۲۰ موتر سنگ رخام به فابریکه های حجاری شهر لشکرگاه آورده شود؛ اما هر ماه دو یا سه موتر سنگ رخام به این فابریکه ها منتقل می گردد و متباقی به پاکستان قاچاق می گردد.
گفته می شود معدن سنگ رخام در جنوب ولایت هلمند ولسوالی دیشو که در ۳۰۰ کیلومتری شهر لشکرگاه قرار دارد واقع شده و روزانه ده ها موتر از آنجا به پاکستان قاچاق می گردد.
درهمین حال عطاالله افغان رییس شورای ولایتی هلمند می گوید که سنگ های رخام در تبانی با مخالفان مسلح به بیرون قاچاق می گردد؛ زیرا مخالفان مسلح از هر موتر ده ها هزار کلدار پاکستانی مالیه اخذ می کنند.
از سوی هم مجاهدالله صفاری معاون والی هلمند می گوید:” از قاچاق سنگ رخام در این ولایت آگاه است، ولی بدلیل کمبود نیروهای سرحدی و قوت های هوایی بخاطر گزمه ، نمی تواند جلو قاچاق این سنگ را بگیرد.”
قابل یاد آوری است که ۵۰ سال از ساخت فابریکه های حجاری برای استفاده از سنگ های رخام در این ولایت می گذرد؛ اما بدلیل مسیر نا امن این معدن و قاچاق آن به بیرون از کشور به گونه بهتر از آن استفاده صورت نمی گیرد.

(

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد