سینما

4728
۷ حوت ۱۳۹۵
نویسنده: صمدعلی نوازش

سریال “شهربانو” تکمیل شد


پخش و نشر فلم ها و سریال های خارجی از سوی رسانه های داخلی یکی از عمده‌ترین مشکلات در مقابل تولیدات سینمایی در داخل کشور است. به خصوص سریال های هندی و ترکی بازار گرمی در رسانه های داخلی دارد و به ندرت زمینه تولید و نشر فلم و سریال در داخل کشور فراهم است. با این حال، یک مرکز فلم‎سازی با نام “نمارسانه” تلاش دارد با تولید فلم و سریال در داخل کشور، فرهنگ اصیل افغانستان را تقویت و به نمایش بگذارد.
این مرکز فرهنگی به تازگی سریالی را با نام “شهربانو” در ۲۴ قسمت ساخته است که بیشتر تمرکز آن روی حجاب اسلامی و موضوعات اجتماعی در کشور است.
مرتضی علوی، یکی از عوامل کلیدی این سریال، میگوید: “ما امسال سریالی را با نام شهربانو تولید کرده‎ایم که مسوولیت تهیه آن را نمارسانه و کارگردانی آن را قربان میرزایی به عهده داشت.”
مرتضی علوی پیش از این در سریال های “شیرین”، “خانه ما”، “سرتیری”، “فرشتگان” و “محافظان” نقش بازی کرده است. همچنان او در فلم های چون؛ “بهشت و زمین”، “در جستجوی مهتاب” و “احوال دریا” ایفای نقش کرده است. او در فستیوال حقوق بشر سال ۲۰۱۳ جایزه بهترین بازیگر مرد را برای بازی در فلم “آخرین رییس جمهور” گرفته است.
علوی این‎بار در سریال شهربانو در نقش یک کرکتر منفی با نام “صبور” ظاهر شده است. به گفته خودش، صبور در این سریال فردی است که در کارهای خانه هیچ سهمی نمیگیرد اما سعی دارد سرمایه پدرش را دست‎برد زده و به دوستان نااهل خود انتقال دهد.
او که در این سریال علاوه بر بازیگری وظیفه مدیریت تولید پروژه را نیز به عهده داشته است، میگوید: “سریال شهربانو تکمیل شده و در حال تدوین است. این سریال تا سال جدید (تا بهار سال ۱۳۹۶) به نمایش خواهد رفت.”
به گفته مرتضی علوی، نویسنده و کارگردان این سریال قربان میرزایی است. میرزایی تلاش کرده است در سریال به موضوعاتی بپردازد که از دید جامعه تاکنون پنهان مانده است.
داستان سریال درمورد دو دختر محصل از دو خانواده متفاوت، از لحاظ اقتصادی، است که در کنار تفاوتهای زندگی، جریان تحصیل این دو دختر را نیز دنبال می کند. نام این دو دختر در سریال “فرشته” و “شهربانو” است، که کرکترهای مرکزی سریال را تشکیل میدهند. نظر به داستان، شهربــانــو در قسمــت های وسط سریال از صحــنه میرود اما فرشته تا آخر سریال باقی است.بازیگر نقش شهربانو  در این سریال حسیــبــا ابراهیمی و بازیگر نقش فرشته فرزانه نوابی میباشند. همچنان صدیقه تمکین، سید میران فرهاد، سید رامین سادات، اجمل عمر و شمار دیگر از چهره های سینمایی نیز در این سریال حضور دارند.
به گفته مرتضی علوی، تمام واقعات سریال در فاصله زمانی دو تا سه ماه اتفاق میافتد، از این رو ثبت سریال از فصل بهار آغاز شده و تا فصل خزان خاتمه یافته است. اما او تصریح میکند که برخی مشکلات ناشی از هماهنگی با پوهنتون ها و ممانعت های پولیس، سبب شد زمان مورد نظر برای ثبت سریال کمی به درازا بکشد. علوی افزود: “مشکلاتی که در رابطه به لوکیشن (محل ثبت) سریال شهربانو وجود داشت، این بود که طبق داستان، سریال درمورد دو دختر محصل است و در ابتدا برخی صحنه های سریال در پوهنتون کابل فلمبرداری شد، ولی بعداً مسوولان پوهنتون کابل با ما همکاری نکردند، از این رو ما مجبور شدیم، با پوهنتون پروان هماهنگی کرده و کار فلمبرداری سریال را در آن جا ادامه دهیم. از طریق مجلۀ مرسل میخواهیم از مسوولان این پوهنتون تشکر کنیم.”
اکنون که سریال شهربانو تکمیل شده است، تهیه کننده این سریال تلاش دارد آن را از طریق تلویزیون های داخلی به نشر برساند. مرتضی علوی در این مورد میگوید: “به عنوان نماینده نمارسانه میتوانم بگویم که برای نشر سریال شهربانو خواهان حمایت تاجران و سرمایه‎داران هستیم تا بتوانیم سریال را از طریق تلویزیون های داخلی به نمایش بگذاریم.”
به گفته مرتضی علوی، یکی از ویژگیهای سریال شهربانو نحوه پوشش بازیگران آن به‎ویژه زنان میباشد؛ چیزی که در رسانهها کم‎تر به آن پرداخته شده است.
مرتضی علوی در مورد این که سریال شهربانو جنبه تفریحی و آزادی پوشش زنان را محدود کرده و ممکن است مخاطبان آن چنانی در تلویزیونها نداشته باشد، نگرانی ندارد؛ زیرا از نظر او، تمام کسانی که دنبال فرهنگ اصیل جامعه خود میباشند، مخاطبان خاص این سریال اند.

به اشتراک بگذارید

1 comment


  • Warning: preg_match(): Unknown modifier ']' in /home/tkg10001/public_html/wp-content/themes/shark/functions.php on line 600

    Warning: preg_replace(): Unknown modifier '/' in /home/tkg10001/public_html/wp-content/themes/shark/functions.php on line 603

    سلام
    من آرین هستم ۱۹سالمه و سخت مشتاقی بازیگری و تیاتر هستم…
    و از کجا میتونم این سریال(شهربانو) نگاه کنم