خبرهای داخلی

444
۱۹ جدی ۱۳۹۶
نویسنده: الیاس ابدالی

سرور دانش: افراطیون قومی برنامه توزیع تذکره الکترونیکی را به گروگان گرفته اند

معاون دوم ریاست جمهوری می‌گوید که برنامه ملی توزیع تذکره‌های الکترونیکی توسط افراطیون قومی به گروگان گرفته شده است.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری امروز (سه شنبه) در مراسم تجلیل از قانون اساسی در کابل گفت:” در حالی که ملت در انتظار توزیع تذکره الکترونیکی است، اما متاسفانه این برنامه ملی بنابر به هر دلیلی توسط تعدادی از افراطیون و تندروان قومی به گروگان گرفته شده است.”

آقای دانش با اشاره به  اینکه تاکنون میلیون‌ها دالر در این برنامه ملی هزینه شده است، افزود:” همه نمادهای مربوط به هویت ملی ما به شمول دین، قومیت، نام کشور و بیرق در قانون اساسی تنظیم شده است، نه در قانون فرعی؛ بنابراین هرکسی پیشنهاد و طرح تعدیل در این زمینه دارد، باید در زمان تعدیل قانون اساسی مطرح کند.”

براساس ماده چهارم قانون اساسی، «ملت افغانستان متشکل از اقوام  پشتون،  تاجک، هزاره، ازبک، ترکمن، بلوچ، پشه یی ، نورستانی، ایماق، عرب، قرغیز، قزلباش، گوجر، براهوی و سایر  اقوام می‌باشد. بر هر فرد از افراد ملت افغانستان  کلمه افغان  اطلاق می شود.»

برای تعدیل قانون اساسی نیاز است تا لویه جرگه قانون اساسی تدویر شود. این کار پیش از برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی در کشور ممکن نیست؛ زیرا بخشی از اعضای این لویه جرگه را نمایندگان شوراهای ولسوالی تشکیل می‌دهد.

پس تصویب قانون ثبت احوال نفوس شماری از جریان های سیاسی با توزیع تذکره‌های الکترونیکی مطابق این قانون مخالفت شان را اعلام کرده اند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد